Uçucu küllü betonlarda klor iyonu geçirgenliğinin ve donatı korozyonunun incelenmesi
Investigation of chloride ion penetration and reinforcement corrosion of concrete produced with fly ashes
  1. Tez No: 256013
  2. Yazar: YENER HABERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde yapı malzemelerinde aranan özellikler; çevre ve insan sağlığına olumlu etkisi, ekonomiklik, dayanım, dayanıklılık ve estetikliktir. Betonun ana bileşenlerinden olan çimentonun çeşitli puzolanik malzemelerle yer değiştirilerek hem daha ekonomik, hem de dayanım ve dayanıklılıkları artırılmış, çevreye ve insan sağlığına karşı daha duyarlı bir beton üretimi giderek artan bir ilgi görmektedir.Bu çalışmada kullanılan ana malzeme uçucu kül; puzolanik özellik gösterir ve atık malzeme olarak nitelendirilir. Betonun dayanımını ve dayanıklılığını arttırmak, akıcılığını geliştirmek, geçirimsiz ve kaliteli beton üretmek amacıyla, standart bağlayıcı malzeme olarak bilinen çimento yerine kullanılabileceği düşünülen uçucu külün, klor iyon geçirgenliği ve donatı korozyonu üzerine araştırma yapılmıştır.Klor iyon geçirgenliğine ve korozyona karşı daha etkili beton üretmek amacıyla yaptığımız çalışmada CEM I 42.5 R çimento ve uçucu kül (çimento yerine) % 15, % 30, ve % 45 oranlarında kullanılmak suretiyle % 0.8 kg katkılı olmak üzere beton karışımları hazırlanmıştır. Ayrıca numunelere 28 ve 56 günlük olmak üzere dış ortam koşullarında ve suda bekletilmek üzere iki farklı kür uygulanmıştır. Toplamda 16 farklı seri üretim yapılarak bu betonların mekanik ve fiziksel özelikleri belirlenmiştir.Hızlı klor iyon geçirimliliği deneyi sonucunda, uçucu kül kullanımının basınç dayanımı düşürdüğü, klor iyon geçirimliliğini azalttığı görülmüştür. Hızlandırılmış korozyon deneyi sonrasında beton içerisindeki donatının korozyona uğradığı, beton içerisinde genleşmelerin oluştuğu ve numunelerin çatladığı yani hasara uğradığı görülmüştür. Hasar oluşum süreleri kullanılan uçucu kül miktarına, kür süresi ve tipine göre farklılıklar göstermiştir. Kullanılan uçucu külün artmasıyla da hasar oluşum sürelerinin arttığı görülmüştür. Çimento yerine belli oranlarda uçucu kül kullanımının hem klor iyon geçirimliğini azaltmada hem de korozyona karşı dayanıklılık açısından oldukça yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, building materials sought in the properties; positive impact on the environment and human health, economy, strength, durability and aesthetics once. Which is one of the main components of cement concrete materials in a variety of puzolanik as amended and more economical, as well as increased strength and durability, the environment and human health against the concrete production increasingly more sensitiveis an increasing interest.Main material used in this study, fly ash; puzolanik shows feature is considered as waste material. Strength and durability of concrete to increase, improve fluency, impermeable and high-quality concrete to produce a standard known as the binding material may be used instead of cement fly ash is considered, chloride ion permeability and research on corrosion of reinforcement is made.Chloride ion permeability and corrosion of concrete in order to produce more efficient with our study, CEM I 42.5 R cement and fly ash (cement instead) 15 %, 30 %, and % 45 use in kg by 0.8 % additive to concrete mixtures was prepared. In addition to the 28 and 56 days to sample the external environment and conditions in the water to cool one's heels at two different curing applications. In total, 16 different series production was made. Mechanical and physical characteristics of the concrete produced was determined.As a result of rapid chloride ion permeability test, use of fly ash has lower compressive strength, chloride ions reduce the permeability was seen. The accelerated corrosion test of the corroded reinforcement in concrete in the concrete in the form of the expansion and cracking of the sample that was so damaged that. Damage to the amount of fly ash used in the formation time, curing time and showed differences depending on the type. Of using fly ash instead of cement and certain proportions of chlorine ions in reducing permeability and corrosion resistance was concluded to be very useful in terms.