Eskişehir koşullarında farklı toprak işleme yöntemlerinin mısırın tarımsal özelliklerine etkileri
The efect of different tillage methods on agronomic traits of maize in Eskişehir conditions
  1. Tez No: 256014
  2. Yazar: KUTALMIŞ TURHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ziraat, Biology, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma; Eskişehir koşullarında 2006 ve 2007 yıllarında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma tarlasında iki üretim yılında buğday ve kanoladan sonra ekilen mısır için iki farklı toprak işleme yöntemini karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür.Araştırmada, daha önce buğday ve kanola ekilmiş olan alanlar 2005 ve 2006 yılı sonbaharında kültürform tip kulaklı pullukla 30 cm civarında derin sürülerek bırakılmıştır. İzleyen ilkbahar başında bu iki farklı bitki alanı kendi içinde iki kısma ayrılmış ve birinci kısımda kazayaklı kültüvatör ? tırmık kombinasyonu ile ikileme yapılıp arkasından lastik merdane geçirilmiştir. İkinci kısımda ise, rotatiller ile ikileme yapılıp arkasından lastik merdane geçirilmiştir. Her iki kısımda da 3 mısır çeşidi (P? 3394, Luce ve Sinatra) ile Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı birer deneme kurulmuştur. Mısırlar damla sulama yöntemi ile sulanmış, gübreleme fergitasyon şeklinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried to investigate the effects of different soil tillage on maize growing after wheat and konola under Eskişehir conditions at Eskişehir Osmangazi University Agriculture Faculty Research Fields in 2006-and 2007.In this research, the fields which were previously cropped by wheat and konola in 2005 and 2006, plowed appoximately 30 cm by kültürform type mouldboard plow at autumn and left as it is. In following springs this two different fields were separeted into two parts in their own and in the first part the soil is plowed by field cultivator-teeth harrow combination followed by rubber roller. In second part, the soil is plowed by rotatiller followed by rubber roller.In each part three maize cultivars (P-3394, Luce and Sinatra) were planted according to split plots in Randomized Complete Blocks with 4 replications. Plants were irrigated by drip method. Fertilization was done by fertigation.