Ege ve Yaşar Üniversitesi öğrencileri örneğinde, küresel ısınmanın çevre bilinci ve davranışlar üzerine etkileri
In the case of Ege and Yaşar University students, effects of global warming on environmental counsiousness and behavior
- Tez No: 256019
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, bireylerin küresel ısınma konusundaki çevresel tutumlarını etkileyen faktörler araştırılmış, küresel ısınma konulu bir çevresel tutum ölçeği geliştirilerek üniversite öğrencilerine yönelik alan araştırması yapılmıştır.Özellikle yeni çevresel paradigmaların oluşmasının beklendiği günümüz toplumlarında, üniversite öğrencilerinin çevresel konu ve sorunlara bakış açısı son derece önemlidir. Bu kapsamda gerek gelişmekte olan bir ülke olarak, gerekse genç nüfusa sahip bir ülke olarak Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin çevresel tutumlarının araştırılması özel öneme sahip bir konudur.Çalışmanın uygulamalı (empirik) alan araştırmasına dayanan kısmı, bir vakıf ve bir devlet üniversitesi öğrencilerinin küresel ısınma ve çevre sorunları konusundaki bilinç ve davranış düzeylerindeki tutumlarına ve karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Geliştirilen çevresel tutum ölçeği ve oluşturulan hipotezler ekososyolojik bir araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the environmental attitudes of individuals about global warming affecting factors were investigated and a field research for university students was conducted by developing an environmental behavior measure which theme is global warming .Especially the creation of the new environmental paradigm expected in today's society, environmental issues and problems from university students perspective is extremely important. In this context, Turkey as a developing country, as well as a country with a population of young, investigating the environmental attitudes of university students is a special importance issue.Practical (empirical) part of this study, which is depend on a field research portion, is based on comparison of a state university students with a foundation university students? consciousness and behavior attitudes about global warming and environmental issues. Environmental behavior measure and hypotheses that are developed are in ecosociological quality research.