Pyrolysıs of polymers
Polimerlerin pirolizi
- Tez No: 256018
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Polimerlerin havasız ortamda katalizörlü ve katalizörsüz ortamda ısıl bozunması incelenmiştir. Denemeler yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), alçak yoğunluklu polietilen (LDPE), polipropilen (PP), polistiren (PS) kullanılarak azot atmosferinde 4300C de gerçekleştirilmiştir. Katalizör olarak amorf silika, kırmızı çamur, montmorlonit ve uçucu kül kullanılmıştır. Katalizörlü denemeler buhar-faz kontak ve katı-faz kontak olarak iki farklı modda gerçekleştirilmiştir. Sıvı piroliz ürünleri gaz kromatografisinde (GC-MS) analizlenmiştir.Piroliz ürün verimi ve sıvı özelliklerinin plastiğin tipine ve katalizöre bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir. LDPE ve HDPE'nin pirolizinde katalizör kullanımı sıvı ürün bileşimine etki ederken, PP ve PS pirolizinde katalizörün fazla bir etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal decomposition of polymers was investigated in the airless environment in the presence catalyst and non-catalyst. Experiments with high-density polyethylene (HDPE), low-density polyethylene (LDPE), polypropylene (PP), polystyrene (PS) was carried out under nitrogen atmosphere at 4300C. Amorphous silica, Red Mud, montmorillonite and fly ash were used as catalyst.Experiments with catalyst were performed as vapour phase contact and solid phase contact. Liquid product yield was analyzed by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS).Depending on the type of plastic and catalyst,changes in pyrolysis product yield and liquid properties were observed..The catayst effect was not observed on pyrolysis of PP and PS, while the use of catalyst has effected on liquid product compound of HDPE and LDPE