Voltammetric determination of some organic compounds by modified electrodes with molecularly imprinted polymers
Moleküler baskılı polimerlerle modifiye edilmiş kimi elektrotlarla kimi organik bileşiklerin voltametrik tayini
  1. Tez No: 256043
  2. Yazar: FADİM YEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Moleküler baskılama (MIP), moleküler tanıma uygulamalarındaki polimerik materyallerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Baskılı polimer hazırlanmasındaki yaklaşım, fonksiyonel monomerler ile baskılanacak molekülün ön düzenlenmesini ve bunu takip eden aşırı çapraz bağlayıcı varlığındaki polimerizasyon etkileşimlerini içerir. Oluşan polimer, baskılanan molekülün geri bağlanmasında yüksek bir seçimlilik gösterir.Nitrofurantoin (NF), hem insanlarda hem de hayvanlarda üriner sistemde antibakteriyel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu ilaç akciğer ve karaciğer hasarı ile ilişkilendirilen sayısız toksik etkiye sahiptir. Bu sebeple, nitrofurantoin kullanımı birçok ülkede sınırlandırılmıştır.Literatürlerde alışılagelmiş yöntemlerle moleküler baskılı polimerlerin hazırlanması vakit alıcı ve monomerlerin toksik oluşu nedeniyle yeni bir moleküler baskılı polimer hazırlama yöntemi önerilmiş, her iki şekilde hazırlanan moleküler baskılı polimerlerin performansı ve nitrofurantoin'e duyarlılığı saptanmıştır.Klasik moleküler baskılama yönteminde; metakrilik asit monomer (MAA), etilen glikol dimetakrilat (EDMA) çapraz bağlayıcı ajan ve nitrofurantoin (NF) kalıp molekül olarak kullanılarak; NF molekülünü seçimli olarak bağlama kabiliyetine sahip moleküler baskılı polimerler hazırlanmıştır. Moleküler baskılama çalışmalarında en iyi sonuç; 4: 1 monomer: kalıp molekül oranında elde edilmiştir.Bu tezde tanımlanan yeni baskılama yöntemi, reçineyi şişirme özelliğine sahip uygun bir çözgendeki kalıp molekül çözeltisine, reçinenin (stiren-divinilbenzen polimer) eklenmesiyle basitçe hazırlanmıştır. Monomer: kalıp molekül oranı 4: 1'dir.Baskılanmış polimerlerin maksimum bağlama kapasiteleri baskılanmış reçine için 20,185 mg/g, baskısız reçine için 10,05 mg/g, baskılı polimer için 23,63 mg/g ve baskısız polimer için 12,25 mg/g'dır. Sonuçlar göstermiştir ki; sentezlenmiş olan moleküler baskılı polimerler baskılı olmayan polimerlerle karşılaştırıldığında NF bağlama kapasitesi ve seçiciliği oldukça yüksektir.NF baskılı polimerler karbon pasta elektrotların modifiye edilmesinde kullanılmıştır. Hazırlanan bu elektrotlar, NF'in duyar ve seçimli tayini için kare dalga katodik adsorptif sıyırma voltammetrisi ile kullanılmıştır. NF'in nitro grubunun amine indirgenme piki izlenerek, biriktirme potansiyeli, süresi, pH gibi optimize edilen koşullarda NF çok seyreltik derişimlerde saptanabilmiştir.İlaçta NF tayini için voltammetrik metotla elde edilen sonuçlar spektrofotometrik metot kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Molecularly imprinting technique (MIP) can be used for preparing polymeric materials in applications of molecular recognition. The approach in preparing an imprinted polymer involves interactive preorganization of functional monomers and print molecules, followed by polymerization in the presence of a large excess of cross-linking agents. The resulting polymer exhibits a high selectivity for rebinding the template molecules.Nitrofurantoin (NF) is used as an antibacterial drug in the urinary tract of both humans and animals. The drug has numerous toxic effects, which have been associated with lung and liver damage. Therefore its usage is restricted in many countries.In this study, because of time consuming of MIP prepared by traditional methods and toxicity of monomers, a new method for the preparing of MIPs advised and performance and sensitivity to NF of MIPs prepared by two different ways were investigated. In the traditional molecularly imprinted method; molecularly imprinted polymers possessing selectively binding ability to nitrofurantoin are prepared using methacrylic acid (MAA) monomer, nitrofurantoin (NF) template and ethylene glycol dimethacrylate (EDMA) crosslinker. The best of experiments in molecular recognizing was obtained at the monomer: template molecule ratio of 4:1.Present thesis describes a novel imprinting method; by simply inserting the resin into template molecule solution in an appropriate solvent which swells the resin (styrene-divinylbenzene polymer). The monomer: template ratio was 4:1.The maximum binding capacities of the imprinted polymers were 20.18 mg/g for imprinted resin, 10.04 mg/g for non-imprinted resin, 23.58 mg/g for imprinted polymer and 12.16 mg/g for non-imprinted polymer. The results clearly indicate that synthesized MIPs have quite higher NF binding ability and selectivity as compared with corresponding non-imprinted polymers.Nitrofurantoin imprinted polymers was used in modified carbon paste electrodes. These prepared electrodes were used for sensitive and selective determination of NF with square-wave cathodic adsorptive stripping voltammetry. NF analysis were performed in very dilute concentrations by observing the reduction peak of the nitro group of NF to the amine under optimized conditions such as deposition potential, depotion time, pH etc.Results which were obtained with voltammetric method were compared with results obtained using spectrophotometric method and found to be compatible for nitrofurantoin determination in pharmaceutical formulation.