Taşınabilir faz değişim malzemeli soğutucu tasarımı
Design of a portable phase change material cooler
  1. Tez No: 256056
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada bir kanatlı boru tipi ısı değiştirici içinde akış halinde olmayan faz değişim malzemesinin (PCM) gizli ısı depolama özelliklerinden yararlanılarak kapalı bir hacmin faz değişim süreci boyunca soğutulması işlemi teorik olarak incelenmiştir.Soğutulacak hacim olarak gerçek ölçülerde bir oda ele alınmış ve söz konusu hacmin soğutma yükleri çeşitli hesaplama yöntemleri ile hesaplanmıştır. Soğutma yüklerine bağlı olarak ısı değiştirici tasarımı ve faz değişim malzemesi ile ilgili temel boyutlar belirlenmiştir. Hacmin soğuma süreci, gerçekleşen enerji transferi ve sıcaklık değişimleri ile ilgili hesaplamalar analitik yolla gerçekleştirmiştir.Yapılan ısı değiştirici tasarımı kullanılarak bir test cihazı tasarlanmış, test cihazının bu tür bir hacmin soğutulmasında kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cooling process of a closed volume, utilizing the latent heat storage property of a non flowing phase change material enclosed in a fin and tube type heat exchanger is investigated theoretically.Considering a real size room as the volume to be cooled, cooling loads were calculated using various calculation methods. Concerning the cooling loads, heat exchanger design and phase change material base parameters were determined. The calculations of cooling progression, energy transfers and temperature variations were also made analytically.Applying the heat exchanger design in practice, a test apparatus was designed, while usage possibitility of the apparatus in a real operation was discussed.