Sikloartan grubu saponinlerin mikrobiyal biyotransformasyonu
Microbial biotransformation of cycloartane type saponins
- Tez No: 256055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ÖNGEN, PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin amacı, farmakolojik etkilerinden dolayı son günlerde önemli hale gelmiş sikloartan grubu bir sapogenol olan sikloastragenol ve 2 glikoziti (Astragalozit IV ve Astragalozit VII) üzerinde mikrobiyal transformasyon çalışmaları gerçekleştirmek, yeni türevler elde etmek ve sitotoksisitelerini incelemektir. Saponin grubu bileşiklerden biri olan sikloartanlar yönünden en zengin cins olan Astragalus bitkisinden elde edilen, hem triterpenik çekirdek hem de siklopropan halka içeren sikloastragenol ve 2 farklı glikoziti bu çalışma için seçilmiştir.Proje kapsamında, Nocardia sp. NRRL 5646, Mycobacterium sp. NRRL 3683, Mycobacterium sp. NRRL 3805 bakterilerinin ve Cunninghamella blakesleeana ATCC 8688a (NRRL 1369) fungusunun salgıladıkları enzimlerin katalizlediği reaksiyonlar sonucunda oluşan biyotransformasyon ürünleri izole edilerek yapıları tayin edildikten sonra sitotoksisiteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to perform microbial transformation studies on a pharmacologically important cycloartane type sapogenol, cycloastragenol and its two glycosides (Astragaloside IV and Astragaloside VII), to obtain new metabolites and to determine their cytotoxicities. Cycloastragenol, an aglicone with both a terpenic nucleus and a cyclopropane ring and its two glycosides that are isolated from Astragalus species, one of the richest sources of cycloartanes, were chosen for this study.In this project, the biotransformation products that are formed as a result of the reactions catalized by the enzymes secreted by the following bacteria, Nocardia sp. NRRL 5646, Mycobacterium sp. NRRL 3683, Mycobacterium sp. NRRL 3805 and the fungus Cunninghamella blakesleeana ATCC 8688a (NRRL 1369) were isolated and characterized. The structures of the new metabolites were established by spectroscopic methods. In the last stage, the cytotoxicities of the metabolites were investigated.