Saponin glikozitlerinin oksidatif açılma ile hidrolizi, seçilen glikozitler için metot optimizasyonu ve ekstraksiyon ve hidrolizin birlikte gerçekleşeceği yeni bir reaktör sisteminin tasarlanması
Hydrolysis of saponin glycosides? by oxidative cleavage, method optimization for selected glycosides? and designing a new reactor system both extraction and hydrolysis prosesses take place
- Tez No: 256065
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyokimya, Biyomühendislik, Biostatistics, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin temel amacı, oksidatif açılma yöntemi ile sikloastragenol isimli sapogeninin glikozit formundan mümkün olan en yüksek verim ve seçimlilikte elde edilmesi için ekstraksiyon işleminin ve hidroliz reaksiyonunun entegre bir sistemde gerçekleştirilerek sistemi etkileyen tüm parametrelerin istatistiksel deney metodları kullanılarak küçük, orta ve pilot ölçek için optimize edilmesidir.Sistemi etkileyen parametreler, bitki/solvent oranı, alkali derişimi, zaman olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen en optimum sikloastragenol verimleri küçük ölçekte 0.033 bitki/solvent (g/mL) oranı, 9 saatlik reaksiyon süresi ve 15g NaOH (0.5M) kullanıldığında %1.44 (g/g), orta ölçekte 0.044 bitki/solvent oranı, 30 saatlik reaksiyon süresi ve 135g NaOH (0,75M) kullanıldığında %1.35 (g/g), pilot ölçekte ise 0.044 bitki/solvent oranı, 30 saatlik reaksiyon süresi ve 480g (0.75M) NaOH kullanıldığında %0.65 (g/g) olarak belirlenmiştir. Entegre hale getirilen ekstraktör ve reaktör üniteleri ile sıcaklık stabilitesi yüksek olan glikozit yapısındaki sekonder metabolitlerin çoğunun hidrolizi için hızlı, ekonomik ve standart bir metodoloji kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis are to obtain a sapogenin, named cycloastragenol, from its glycosidic form at a highest yield and selectivity by using oxidative cleavage method in an integrated system combining extraction and hydrolysis procedures, and to optimize all effective parameters on the system by using statistical experiment designs for small, medium and pilot scale.The parameters that affect the system were determined as plant/solvent (w/v) ratio, alkaline concentration and time period. In conclusion; in small scale, when 0.033 plant/solvent (g/mL) ratio, 9h time period and 15g NaOH (0.5M) was used, the optimum cycloastragenol yield was %1.44 (g/g), in medium scale 0.044 plant/solvent (g/mL), 30 h reaction period and 135g NaOH (0.75M) is used, the obtained yield was %1.35 (g/g) and in pilot scale when 0.044 plant/solvent (g/mL), 30 h reaction period and 480g (0.75M) NaOH used %0.65 (g/g) optimum yield was determined. By integrating the extractor and reactor units, for the hydrolysis of most glycoside formed secondary metabolites having higher temperature stability, an economic, fast and standard methodology was achieved.