Sepet ile avcılıkta av kompozisyonu ve hedef dışı av oranlarının belirlenmesi
Determining of catch compositionand discard rates on pots fishery
  1. Tez No: 256066
  2. Yazar: GÜNAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Bu çalışma, küçük ölçekli pasif av araçlarından tuzaklar gurubunda yer alan sepet yönteminin, av kompozisyonunun belirlenmesi ve hedef dışı av oranlarının tespiti amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Nisan-2009 ile Haziran-2009 tarihleri arasında İzmir Körfezinde yer alan balıkçılığa kapalı Uzunada Deniz Komutanlığı deniz askeri yasak sahasında yürütülmüştür. Çalışmada 6 adet katlanabilir dome tipinde sepet, 3 farklı derinlik ve 3 farklı zemin yapısında toplam 30 tekrarla kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 19 türe ait 221 adet birey avlanmıştır. Av kompozisyonunda sırasıyla Isparoz (Diplodus annularis) 96 birey, Mığrı (Conger conger) 27birey, Sargoz (Diplodus sargus) 25 birey, Karagöz (Diplodus vulgaris) 9 birey ile ilk dört sırada yer almıştır. Av kompozisyonunda kafadanbacaklılardan, Ahtapot (Octopus vulgaris) 9 birey, Mürekkep balığı (Sephia officinalis) 15 birey ile temsil edilmiştir. Toplam birey sayısı açısından farklı habitatlarda farklı av miktarları tespit edilmiştir. Deniz çayırları üzerinde uygulanan avcılıkta 46 birey, Kumluk alanda 114 birey ve Kayalık alanda 61 birey yakalanmıştır. Derinlik açısından incelendiğinde, 10 ve 15m derinlik konturlarında 14' er tür örneklenmiş, 5m derinlik konturunda ise 12 tür örneklenmiştir. Birey sayısı derinliğin artışına bağlı olarak azalma göstermiştir. Toplam avda Ekonomik değere sahip 11 tür (%74) ve hedef dışı ava ait 8 tür (% 26)tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed that, group of small-scale passive traps in catching tools of the pot method, catch composition and the determination of discard rates was conducted. April-2009 studies between June 2009 and located in Izmir Bay Naval Command sea fishing off Uzunada prohibited military area in İzmir. In this study 6 foldable dome types pots, 3 different depths and a total of 30 repeat was used in 3 different substratum. A result of work piece 19 species 221 individuals have been catching. Annular sea bream catch composition, respectively (Diplodus Annularis) 96 individuals, European conger (Conger conger) 27 individuals , Sargoz (Diplodus sargus) 25 individuals, two banded sea bream (Diplodus vulgaris) 9 individuals were included in the first four rows. Catch composition cephalopod, Octopus (Octopus vulgaris) 9 individuals, Cuttle fish (Sephia officinalis) is represented by 15 persons. In terms of total number of individuals in different habitats of different amounts of prey were identified. Applied on the sea meadows catching in 46 individuals, 114 individuals and rocky area in the field sandy 61 individuals were arrested. Examined in terms of depth, 10 and 15m depth contours in the 14 species sampled, while 12 species were sampled at 5m depth contour. Depending on the depth increase of the number of individuals have declined. Total economic value of catching in 11 species (74%) and discard species belonging to 8 (26%) were identified.