Sırt çantası problemlerinin çözüm yöntemleri ve bir uygulaması
Solution methods of knapsack problems and an application
  1. Tez No: 256067
  2. Yazar: ARZU UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BASKAN, PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ekonomik ve teknik sistemlerdeki birçok karar problemleri Sırt Çantası Problemleri şeklinde gösterilebilir. Dolayısı ile Sırt Çantası Problemlerinin farklı modellerinin incelenmesi ve çözüm tekniklerinin geliştirilmesi ve bunlar için program sistemlerinin oluşturulması büyük önem taşımaktadır.Bu tezde Sırt Çantası Probleminin türleri ele alınıp, uygulama alanları incelenerek cözüm yöntemlerine değinilmiş, bir boyutlu problemlerin çözümü için greedy algoritmalar uygulanmış ve onların garanti değerleri hesaplanmıştır. Tezin sonunda Çantalar Sistemi Problemi şeklinde modellenebilen Bilgisayar Ağlarında Veri Kütüklerinin Kopyalarının Güvenlik Kriterine Göre Optimal Yerleştirilmesi Probleminin matematiksel modeli, bu problemi çözen algoritma ve Fortran-2000 de hazırlanmış programı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many decision problems in economic and technical systems can be expressed as Knapsack Problems. Consequently, searching different models of Knapsack Problems, developing solution methods and creating program systems for these methods are very important.In this thesis, types of Knapsack Problems have been studied; then its application areas and solution methods have been searched. Greedy algorithms for the solution of one-dimensional problems have been used and guarantee values of these algorithms have been calculated. At the end of the thesis, mathematical model for Problem of Optimal Location of Data Files Copies in Computer Networks by Security Criteria, which can be modelled as Knapsack System Problem, an algorithm solving this problem and its program written in Fortran-2000 have been given.