Yarı iletken bileşiklerde basıncın sebep olduğu faz (yapı) değişiklikleri
Pressure-induced phase transition in MgS an ab initio constant pressure study
- Tez No: 256071
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, `Sabit basınç altında ab initio tekniği' kullanarak, MgS'nin basınç etkisiyle faz geçişi, simülasyonlar yoluyla bir RS (Rock Salt-kayatuzu) yapıdan CsCl tipi yapıya yapısal faz geçişi ilk defa önerildi. Aynı zamanda dönüşüm mekanizması karakterize edildi ve daha önce önerilmiş mekanizmalardan farklı olarak MgS'nin RS'den CsCl'ye faz geçişi için ?P4/nmm? ve ?P21/m? simetrilerine sahip olan iki ara durum önerildi. Dahası, bu faz geçişi toplam enerji hesaplamaları kullanılarak çalışıldı. Önerilen dönüşüm parametreleri ve bulk özellikleri daha önceki ilk prensip hesaplamalarıyla uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
We study the pressure-induced phase transition of MgS using a constant pressure ab initio technique and predict for the first time a structural phase transformation from the rocksalt structure to a CsCl-type structure with the application of hydrostatic pressure. We also characterize the transformation mechanism and propose two intermediate phases having pnam and snsn symmetries for the rocksalt-to-CsCl type phase transformation of MgS, which is different from the previously proposed mechanisms. Furthermore, we study this phase transition using the total energy calculations. Our predicted transition parameters and bulk properties are in good agreement with the previous first principle calculations.