Zinc borate production in a batch reactor and plant design
Kesikli reaktörde çinko borat üretimi ve tesis tasarımı
  1. Tez No: 256070
  2. Yazar: DENİZ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN SAMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çinko borat polimer sanayinde, ahşap ve tekstil sanayilerinde alev geciktirici ve duman bastırıcı olarak kullanılmaktadır. Çinko boratın değişik kimyasal bileşik ve yapıları bulunmaktadır. Bu çalışmada, 2ZnO.3B2O3.3.5H2O molekül yapıya sahip ve ticari önem taşıyan çinko boratın üretimi araştırılmıştır.Çalışmanın amacı, çinko boratın çinko oksit ve borik asit hammadeleri kullanılarak üretilmesi, ve bu üretime etki eden reaksiyon parametrelerinin araştırılmasıdır. Elde edilen sonuçlarla, çinko borat üretim tesisi tasarımı, kinetik modellemesi incelenmiştir.Başlangıç borik asit / çinko oksit mol oranları 3.5:1, 4:1 ve 5:1, reaksiyon sıcaklığı 90°C, 100°C ve 105°C incelenen parametrelerdir. Deneylerde çinko oksit parça boyutu 80 µm ve karıştırma hızı 750 rpm sabit tutulmuştur. Elde edilen sonuçlarla, reaksiyon tamamlanma süresi, çinko oksitin çinko borata dönüşümü incelenmiştir.Deneyler 1 litrelik cam reaktörlerde yapılmıştır. Deney sonunda ürün süzülüp katı ürün ayrılmış, sonra katı ürün kurumaya bırakılıp analize edilmiştir. Katı ürünün içerdiği B2O3 analizi volumetrik yöntemle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca katı ürün ZnO içeriği tespiti için EDTA kullanılmıştır.Deneysel veriler, reaksiyonun artan sıcaklık ve H3BO3:ZnO oranıyla artığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Zinc borate is a flame retardant additive used in polymers, wood applications and textile products. There are different types of zinc borate having different chemical composition and structure. In this study, the production of zinc borate that had the molecular formula of 2ZnO.3B2O3.3.5H2O was studied.The aim of this study was to investigate the effects of reaction parameters on the properties of zinc borate that had been synthesized by the reaction of boric acid and zinc and to determine the optimum experimental conditions for zinc borate production reaction. The design of the zinc borate plant by the help of the achieving results and kinetic model were discussed.The effect of boric acid to zinc oxide ratio (H3BO3:ZnO ratio) of 3:1, 4:1 and 5:1, and reaction temperature (90°C, 100°C and 105°C) on conversion of zinc oxide to the zinc borate, reaction kinetic were investigated at a constant particle size of ZnO (80 µm) and a stirring rate of 750 rpm.Experiments were performed in a continuously stirring, temperature controlled glass reactor with a volume of 1.0L. At the end of the experiments samples were taken to filter and drying. The analyses of the samples gave the content of zinc oxide and boron oxide in the solid as well as the conversion of zinc oxide to zinc borate with respect to time. The B2O3 contents were analyzed by volumetric method and ZnO content in solid part were analyzed EDTA titration.The experimental results showed that the reaction rate increased with the increasing H3BO3:ZnO ratio, and increasing reaction temperature.