Dynamic optimization of chemicalprocesses
Kimyasal süreçlerin dinamik optimizasyonu
  1. Tez No: 256080
  2. Yazar: ERKAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, en uygun işlem ilkelerinin geliştirilmesiyle ilişkili olarak karşılaşılan, kimyasal süreçlerin dinamik optimizasyonu problemleri ele alınmış, bu problemlerin çözümünde kullanılan yöntemlere genel bir bakış ortaya konmuş ve ele alınan NLP yöntemlerden biri olan, sıralı kuadratik programlama ve RK-4 çözücülerini birlikte kullanarak dinamik optimizasyon problemlerini çözebilen bir bilgisayar yazılımı gerçekleştirilmiştir.Daha sonra, bu tezde örnek olarak ele alınan dinamik kimyasal süreçlerin matematik modelleri hazırlanmış ve hazırlanan bu modeller, VB 6.0 ortamında geliştirilen yazılım kullanılarak çözülmüştür. Çözülen problemler üzerinden hazırlanan çözüm tekniğinin etkinliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamic optimization of chemical processes is investigated depending on the developed operation policies and attempts to give an overview for the methods for these problems. A computer program has been developed that solves this kind of problems, using RK-4 and Euler as ODE solvers and sequential quadratic programming method as NLP solver, which is widely used in such problems.Sample problems for chemical processes which include nonlinear programming problems and/or dynamic optimization problems are modeled and these models are solved by the developed software in Visual Basic 6.0 programming environment. Moreover effectiveness of sequential quadratic programming method is discussed using solutions of these problems.