Analysis and comparison of existing high data-rate mobil technologies (HSPA - WIMAX and Wi-Fi )
Mevcut yüksek veri hızlı kablosuz mobil teknolojilerin analiz ve incelenmesi (HSPA - WIMAX and Wi-Fi )
- Tez No: 256090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz iletişim teknikleri herhangi bir taşıyıcı dalgaklavuzu ortamı kullanılmadan elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan iletişim şekillerini kapsamaktadır. Elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan veri iletimi 3 temel aşamada özetlenebilir. Kullanıcı verileri öncelikle modulasyon teknikleri (GMSK, BPSK, 4PSK, 16QAM, 64 QAM) ile elektromanyetik dalgalar üzerine module edilir. Daha sonra çoklu erişim teknikleri (TDMA, FDMA, CDMA, OFDMA) kullanılarak kullanıcı kanallarına, verilen bantgenişliği içinde dağıtılır. Alıcı tarafında bu adımlar ters sıra ile uygulanarak ( çoklu erişimin çözülmesi ve demodulasyon) iletilen veri elde edilmektedir.Günümüzde, kablosuz erişim ortamından veri transferi sağlanması amacı ile kullanılan ve değişik standartlarla tanımlanan birçok kablosuz erişim teknolojisi bulunmaktadır. Bu tezin kapsamında, alanlarında baskın olarak kullanılan üç farklı kablosuz erişim teknolojisi fiziksel katman özellikleri ve hava arayüzü kullanım etkinlikleri açısından analiz ve kıyaslama için yer almaktadır. Bu teknolojiler öncelikler kendi alanlarında uygun şekilde hizmet vermek üzere tasarlanmış (Hücresel şebekeler için ses ve veri iletimi, WiMAX için uzun menzilli ve çok kullanıcılı veri iletimi, Wi-Fi sistemleri için kısa mesafe ve az kullanıcılı veri iletimi) ve evrimleşmişlerdir. Bu tezin kapsamı içinde günümüzde kullanılan üç farklı kablosuz erişim teknolojisinin fiziksel katman bazında analizi ve kıyaslaması yapılacaktır. Bununla birlikte sonuç ve kıyaslama kısmında, teknolojilerin kullanım alanlarına dayanan farklılıklardan dolayı sıkı parametrelere dayanan ve basite indirgenmiş bir kıyaslama yapılmamış ve daha çok teknolojilerin yakınsama noktaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The wireless communication basically can be defined as transfer of information without use of any kind of cable media. Electromagnetic waves used for wireless transmission over the air interface The model of data communication with electromagnetic waves requires three basic steps. The information modulated onto electromagnetic waves via different modulation techniques(GMSK, 4PSK, 16QAM, 64QAM) then distributed the users via different multiple access techniques (TDMA, FDMA, CDMA, OFDMA). Transmitted data recovered at receiver side by applying these steps in reverse order (de-multiple access, demultilpexing and demodulation).Today, there are multiple technologies emerged from different standarts for data transmission over wireless access. Furthermore, many new standarts being defined for future work to supply the demand for higher data rates. In this thesis, three prominent technologies that currently operational, is chosen for analysis and comparison in regarding to their physical layer properties and air interface effectiveness. All of these technologies is designed and evolved for their primary usage area (voice and video communicaton for cellular systems, long range data for WiMAX and short range data for WiFi). The primary advancement areas is achieving better spectrum efficiency and higher data rates per sector. This demand causes convergence of air interface properties and increases similarities of radio access methods in near future.The objective of this thesis, making an analysis of different existing high data-rate wireless broadband technologies in physical layer aspects. It is necessary to avoid a strict comparison for these technologies since the technological aspects offers their convergence point is very similar in physical layer properties.