Ceyhan ilçesi bağ alanlarının uzaktan algılama sistemi kullanılarak saptanması ve üzüm çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin incelenmesi
Determination of vineyards by using remote detection systems in Ceyhan county and the examination of phenologic and phomologic properties of grape species
- Tez No: 256091
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ceyhan (ADANA) İlçesindeki bağcılığın yoğun olduğu Sarımazı, Dutlupınar, Selimiye, Hamidiye Köylerinde köy sınırları bazında, Dokuztekne Köyündeki mevcut bağ alanlarının ve üzüm çeşitlerinin ise parsel bazında tespiti yapılmıştır. Pilot alanda yapılan bu çalışma genelleştirildiğinde, Land 5 uydu görüntüsü kullanılarak Türkiye'de ne kadar alanda bağcılık yapıldığının en hızlı, en ucuz ve en doğru bir şekilde belirlenebileceği, böylece, bağcılıkta alan ve üretim değerlendirmesinin daha hızlı ve daha doğru olarak yapılabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca yukarıda adı geçen köylerde yetiştirilen çeşitlerin fenolojik gözlemleri, üzüm verimi ve bazı kalite analizleri de yapılarak yetiştiriciliği yapılan üzüm çeşitleri ilgili temel veriler elde edilmiştir. 2008-2009 yıllarına ait Adana İli Ceyhan İlçesi'ne bağlı 5 köyde ki bağ alanları ve diğer ürün çeşitlerinden GPS ile koordinatlar alınmış vektör haline getirilen paftalar ve köy sınırları uydu resmi ile çakıştırılmış Kontrollü-Eğitimli Sınıflandırma yöntemi ile analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir.Bölgede bağ alanlarında fenolojik ve pomolojik gözlemlerinin yapılması amacı ile 2009 yılında değişen zamanlarda gözlemler yapılmıştır. Fenolojik gözlem, verim ve kalite incelemesi için Dokuztekne ve Dutlupınar köylerinde 2, Selimiye Köyünde 3, Sarımazı Köyünde 1 bağ olmak üzere toplam 8 farklı bağ alanında yetiştirilen üzüm çeşitlerinde Gözlerin Kabarma, Uyanma ve sürme zamanları ile tam çiçeklenme, ben düşme ve olgunluk tarihleri, üzüm verimi, salkım ve tane ağırlığı, şıranın Suda Çözünebilir Kuru Madde Düzeyi (%) ve Asitliği (%) tespit edilmiştir.Sonuçta, genel sınıflandırmada Selimiye Köyünde 88 da, Dutlupınar Köyünde 764 da, Sarımazı Köyünde 835 da, Hamidiye Köyünde 124 da, Dokuztekne Köyünde ise parsel bazlı sınıflandırmada 1.834 da bağ alanı varlığı saptanmıştır. Ayrıca, yetiştirilen çeşitlere ilişkin olarak elde edilen verilerden Ceyhan İlçesinin erkencilik, verim ve kalite bakımından bağcılığa uygun olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During this research, determination of the current vineyards and the current grape species in Ceyhan (ADANA) county was carried out especially in Sarımazı, Dutlupınar, Selimiye, and Hamidiye in village boundary base and at Dokuztekne village in plot base, where the viticulture is intensively common. When the results in control area are generalized to Turkey it can be possible to calculate, by utilizing the satellite images from Land 5 remote detection system, the total area in Turkey that is suitable for viticulture in the fastest, the cheapest and the most accurate way. The result of ?faster and more accurate evaluation of field and product in viticulture is possible by following this way? will also be proved. There are also some basic information are obtained and given in this study about the grape species, which were provided from the phenological observations, the grape efficiency and certain quality analysis of the grapes that are grown at these villages mentioned above. Coordinates of vineyards and the other product species in five villages that are placed in province of Adana, in Ceyhan district are gathered by GPS between 2008-2009. Map sections and village boundaries that are turned into vectors, superposed by satellite image and analyzed by the method of Controlled-Educated Classification.At different times during 2009 there were some observations made about phenologic and phomologic properties of vineyards. For phenologic observations, quality and grape efficiency there were some tests made about different parameters of grapes that are grown in eight different vineyards (two at Dokuztekne and Dutlupınar, three at Selimiye and one at Sarımazı) such as bud swelling, bud burst, shooting, full blooming times, verasion and ripening time, grape yields, cluster and berry weights, total soluble solids (%) in water and titratable acidity (%) of the grape juice.Finally, according to the general classification shows that there are 88 da. of vineyards in Selimiye village, 764 da. in Dutlupınar village, 835 da. in Sarımazı village, 124 da. in Hamidiye village and according to the plot classification, there are 1.834 da. of vineyards in Dokuztekne village. Also the data obtained from the observations about the species grown proves that Ceyhan county is suitable for viticulture in terms of early growing, efficiency and quality.