Bakır, çinko, kadmiyum, krom ve gümüşün Oreochromis niloticus'un solungaç ve böbrek dokusundaki Na+/K+-ATPaz, Ca+2-ATPaz ve Mg+2-ATPaz ile kas dokusundaki Ca+2-ATPaz enzim aktivitesi üzerine etkileri
Effects of copper, zinc, cadmium, chromium and silver on the Na+/K+-ATPase, Ca2+-ATPase and Mg2+-ATPase in gill, kidney and Ca2+-ATPase enzyme activities in muscle tissues of Oreochromis niloticus
  1. Tez No: 256096
  2. Yazar: GÜLÜZAR ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tatlısu balığı Oreochromis niloticus farklı derişimlerdeki (0, 0,1, 0,5, 1,0, 1,5 µg/mL) Cu+2, Cd+2, Cr+6, Ag+ and Zn+2'nin 96 saat süreyle ve 0.05 µg/mL derişimindeki aynı metallerin farklı sürelerle (0, 5, 10, 20, 30 gün) etkisine ayrı ayrı bırakılmıştır. Deney süreleri sonunda solungaç, böbrek ve kas dokularında Na+/K+-ATPaz, Mg+2-ATPaz, Toplam-ATPaz, Ca+2-ATPaz enzim aktiviteleri ile toplam protein, metal ve iyon düzeyleri (Na+, K+, Ca+2, Mg+2) ölçülmüştür.Kronik uygulamalarda Ag+ hariç hiçbir metal 30 günlük sürede letal etki göstermemiştir. Ag+ etkisinde kalan balıkların tamamı 16. gün sonunda ölmüştür. Akut ve kronik uygulamalar ile in vivo ve in vitro koşullarda metaller Na+/K+-ATPaz ile Ca+2-ATPaz aktivitesini azaltırken, Toplam-ATPaz ile Mg+2-ATPaz aktivitesinde azalış yanında artışa da neden olmuştur. Etki süreleri sonunda dokularda genellikle metal birikimi olurken, Ag+ ve Cr+6 düzeyleri saptama sınırlarının altında gözlenmiştir. Toplam protein düzeyleri ise doku, metal, derişim ve etki süresine bağlı olarak artma veya azalma göstermiştir. Metal etkisi sonrasında Na+ ve K+ düzeyinde genel azalma, Mg+2 ve Ca+2 düzeylerindeki artış gözlenmiştir. Metal etkisinde en çok etkilenen Na+, en az etkilenen ise Mg+2 olmuştur
Özet (Çeviri)
Freshwater fish Oreochromis niloticus were individually exposed to different concentrations (0, 0.1, 0.5, 1.0, 1.5 µg/mL) of Cu2+, Cd2+, Cr6+, Ag+ and Zn2+ for 96 hours and 0.05 µg/mL concentration of same metals for different period of time (0, 5, 10, 20, 30 days). Following each period, Na+/K+-ATPase, Mg2+-ATPase, Total-ATPase, Ca2+-ATPase activities, total protein, metal and ion levels were measured in gill, kidney and muscle.Except Ag+, none of the metals killed fish within 30 days. Silver killed all fish within 16 days. While metal exposures generally decreased tissue Na+/K+-ATPase and Ca2+-ATPase activities, they increased Total-ATPase and Mg2+-ATPase activities beside their decreases after in vivo/in vitro acute and chronic durations. Metals accumulated in the tissues except Ag+ and Cr6+ due to their low levels below the detection limits and total protein levels enhanced or declined depending upon the tissue, metal, concentration and exposure duration. Na+ and K+ levels generally decreased, whereas Mg2+ and Ca2+ levels increased. Na+ was the most affected ion and Mg2+ was the least affected ion after metal exposure.