Flow characteristics around orifice using PIV technique
PIV tekniği kullanılan orifis etrafındaki akış karakteristiği
- Tez No: 256095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut çalışmanın başlıca amacı; Reynolds sayısı 7 400 ile 37 000 arasında değişen türbülanslı akışta, boru içerisine yerleştirilmiş değişik et kalınlıklarındaki orifisin çıkıştaki akış yapısı detaylarının türbülanslı akış ortamında PIV tekniği kullanarak incelemektir. Türbülanslı akışta orifis çapının boru çapına oranı olan ? sabit olarak 0.6'ya eşit tutulup orifis kalınlık oranı t* ise 1/8 ile 1 oranları arasında değişmektedir. Orifisin çıkışındaki akış bilgileri yan görünüş düzlemlerindeki ortalama girdap eğrileri, akım çizgileri ve vektör haritaları kullanarak sunulmuştur. Ayrıca, ortalama hız vektörlerinin belirli bir çizgi boyunca değişimi grafiksel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to investigate the details of flow structure downstream of an orifice plate with variable thickness inserted in a pipe in turbulent flows using Particle Image Velocimetry (PIV) technique for Reynolds numbers based on the pipe diameter ranging from 7 400 to 37 000. The ratio of orifice diameter to the pipe diameter, ??????? was kept constant, but dimensionless orifice plate thickness ratio t* was varied from 1/8 to 1 throughout for turbulent flows. The flow data downstream of the orifice plate in consecutive side-view planes are presented using time-averaged velocity vector map, streamline patterns, vorticity contours. Variation of time-averaged velocity vectors along a specific line is also presented graphically.