Sulu ortamda bulunan azo boyar maddelerinin foto-katalitik oksidasyon yöntemi ile parçalanması ve kinetik parametrelerinin belirlenmesi
The degradation of azo dyes and the determine kinetic parameters in water during by photo-catalytic oxidation process
- Tez No: 256097
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada sırasıyla üç, dört ve beş aromatik halkaya sahip MG, RB5 ve RR198 boyar maddelerinin foto-katalitik oksidasyon yöntemi ile uzaklaştırılması incelenmiştir. Her bir boyar maddenin en etkin parçalandığı pH araştırılmış, buna göre; MG'nin anataz sisteminde pH 7 de, rutil sisteminde pH 3'de ve fotokatalizör olarak ZnO'nun kullanıldığı sistemde ise pH 3'te en etkin parçalanmaların olduğu tespit edilmiştir. RB5 için ise anataz sisteminde pH 3' te, rutil sisteminde pH 7'de ve fotokatalizör olarak ZnO'nun kullanıldığı sistemde ise pH 10'da en etkin parçalanmaların olduğu tespit edilmiştir. RR198 için anataz sisteminde pH 3'te, rutil sisteminde pH 3'te ve fotokatalizör olarak ZnO'nun kullanıldığı sistemde ise pH 10'da en etkin parçalanmaların olduğu tespit edilmiştir. MG, RB5 ve RR198'in Foto-Katalitik oksidasyonu Langmuir?Hinshelwood (L?H) kinetik modeline başarıyla uygulandı. Anataz sistemi için İkinci dereceden hız sabitleri sırasıyla 6.79.10-3 dk-1, 1,75.10-3dk-1 ,1 ,20.10-3dk-1 değerleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the first aim of this study was to determine the photo-catalytic oxidation for three composed of 3, 4, and 5 aromatic rings of MG, RB5 ve RR198 in water until discolorization by UV/TiO2 and UV/ZnO. the optimum decolorization pH values by photo-catalytic processes were investiagted; this value for MG, rutile and ZnO, for RB5, anatase, for RR198, anatase and rutile, were acidic (pH3). The notr pH was observed for MG with anatase and for RB5 with rutile. The basic pH (pH10) was observed for RB5 and RR198 with ZnO. Photocatalytic degradation kinetics of MG, RB5 and RR198 successfully fitted to Langmuir?Hinshelwood (L?H) kinetics model. The values of second order degradation rate constants (k?) for anatase system were determined as 6.79.10-3 min-1 , 1,75.10-3min-1 , 1,20.10-3min-1, respectively.