İnternet üzerinden perakende satış sistemi tasarımı
Retail sales system design through internet
- Tez No: 256123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Perakende sektörü gelişen teknolojinin etkisiyle sanal ortama taşınmış ve e-Perakende adını verebileceğimiz bu sektör önemli bir noktaya gelmiştir. Sanal mağazaların temel amacı ürün ve hizmetlerin çevrimiçi satışıdır. Sanal mağazalar perakende firmalarının müşteri ile iletişim kurması, ürünlerini tanıtması açısından son derece önemlidir.Tez çalışması yazılım mühendisliği metodolojilerinden şelale modeli ve IEEE/EIA 12207.1 Software Life Cycle Processes standardı referans alınarak geliştirilmiştir. Yazılımın tasarım ve gerçekleştirilmesi aşamalarında çok katmanlı mimari temel alınmıştır. Sunum ve iş katmanında ASP.NET, veri katmanında SQL Server kullanılmıştır. Yazılım sunucu ve istemci taraflı programlama dilleri, Web teknolojileri ve ilişkisel veritabanı araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Bu tez çalışmasının ana hedefi yazılım mühendisliği metodolojisine uygun olarak e-Perakende Satış Sistemi tasarlamaktır. Bu tez çalışması ile bir e-Perakende yazılımının temel öğelerinin anlaşılması sağlanacak ve gerçekleştirim için gerekli teknolojiler hakkında bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Retail industry because of evolving technology has moved into the virtual environment can provide the name and e-retail has come to this sector, an important point. The main purpose of the virtual store is online sales of products and services. Virtual stores retail companies communicate with customers is extremely important in terms of promoting products.Thesis software engineering waterfall model and the methodology of the IEEE / EIA 12207.1 It was developed by taking references of Software Life Cycle Processes standard. Stages of design and implementation of software architecture is based on multi-layered. Presentation and business layer ASP.NET, SQL Server is used in the data layer. Software server and client-side programming languages, Web technologies and using relational database tools were carried out.The main goal of this thesis to the appropriate software engineering methodology is to design the e-Retail Sales System. In this study of an e-retail software to understand the key elements will be provided and will provide information about the technology needed for realization.