Elektronik girişimcilikte kullanılan web teknolojileri ve bilişim sistemi olarak perakende satış sistemlerinin incelenmesi
Web technologies used in electronic entrepreneurship and an analysis of retailing systems as an information system
  1. Tez No: 210172
  2. Yazar: BAŞAK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yeni ekonomi kavramı, işletmeleri girişimci atılımlar atmaya teşvik etmektedir. İşletmeler, Internet üzerinden perakende satışlar yaparak yeni yöntemler ile kar etmeye çalışmakta, tüketici ile etkileşimde bulunarak onların istekleri karşılamayı amaç edinmektedir. Internet üzerinden satışlar, işletmelerin web siteleri üzerinden satış yapmasına dayanmaktadır. Web siteleri; işletmeler için sanal mağaza niteliği taşıması nedeniyle web sitesi tasarımı önem kazanmaktadır. Tüketicilerin istekleri ön planda tutularak, teknoloji uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu çalışmada, işletmelerin web sitesi tasarımında dikkat etmesi gereken kriterler teknik ve perakendecilik açısından değerlendirilerek incelenmiştir. Web siteleri, bilişim sistemi olarak ele alınarak sistemin yapı taşları ve sistemi etkileyen dış güçler açısından kriterler yorumlanmıştır. Sonuç olarak, başarılı bir web sitesi tasarımı için ?doğru kriter, doğru miktarda, doğru yapıda, doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmalıdır? ilkesi oluşturulup bu ilke göz önüne alınarak işletmeler tüketiciyi alışverişe yönlendirebilmektedir. Böylece, işletmeler; daha çok satış ile kar elde edip büyüyebilmekte ve aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The term of New Economy promotes businesses to take entrerprising ventures. Businesses strive to make profit with new techniques retailing via Internet and take consumers? demands as goal being in interaction with them. Retailing over Internet depends on selling of businesses via web sites. Web site design become significant by reason of web sites mean virtual shops for businesses. Technology should be used properly keeping consumers? demands in the foreground. In this study, criteria that businesses should take care while designing a web site has been analysed assessing from technical and retailing point of view. Web sites, being taken as an information system, criterias have been annotated from structures of system and exterior powers which affect system. In conclusion, developing the principle ?Right criteria must be used at the right amount, in the structure and in the right place at the right time? for a successfully designed web site and taking this principle into account, businesses can direct consumers to shopping. In this way, businesses can reap profit and grow up with selling more and besides, they can satisfy costomers? needs