Yüksek mertebeden lineer volterra integro-diferensiyel denklemlerinin çözümleri için legendre polinom yaklaşımı
Legendre polynomial solutions of higher order linear differential and integro-differential equations
  1. Tez No: 256157
  2. Yazar: İLKNUR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YALÇINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli bazı temel kavramlar verilmiştir. Bu çalışmanın orijinal kısmı üçüncü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Yüksek Mertebeden Lineer Volterra İntegro-Diferansiyel denklemleri Legendre polinomları cinsinden çözmek için ?Legendre Collocation? adlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Ek olarak örneklerin hata analizlerinin incelenmesi ile yöntemin iyi çalıştığı, kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second deals with the preliminaries, necessary fundamental definitions that will be need for later use. Original results are contained in the third and fourth section. In the third section, a new method called ?Legendre Collocation? for the Legendre polynomial solutions of higher order linear differential and integro-differential equations was presented. In the fourth section, examples of these kinds of equations were solved by using this new method, error analysis was done and graphics were drawn. In addition, we conclude that this new method works well and it can be suitable by examining error analysis of examples.