Metakrilat içerikli polimerlerle membran hazırlanması ve ağır metallerin sulu çözeltilerden ayrılmasında kullanımı
Preparation of membrane with polymers which contain methacrylate and using removal of heavy metals from aqueous solutions
  1. Tez No: 256174
  2. Yazar: ÖMÜR DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Fe(III),Cu(II) ve Co(III) iyonlarının sulu çözeltilerinin dört farklı membran üzerindeki adsorplanmalarına bakılmıştır. Dört membran (PMMA co EA Membranı(M1), PMMA co BMA Membranı Membranı(M2), PMMA co EA / Selüloz Kompozit Membranı(MS1), PMMA co BMA/Selüloz Kompozit Membranı(MS2)) poli metil metakrilat ko-etil akrilat P(MMA co EA) ve poli metil metakrilat ko-bütil metakrilat P(MMA co BMA)'nin N,N-dimetil formamit içinde çözünmesiyle elde edilmiştir. Ve karıştırma süresi, pH, karıştırma hızı, parça sayısı ve konsantrasyonun iyonların membranlar üzerine adsorpsiyonundaki etkileri incelenmiştir.Fe(III) iyonları 120 dakika sonunda, Cu(II) ve Co(III) iyonları ise 75 dakika sonunda adsorpsiyonları maksimum olmuştur. 1x10-4M için P(MMA co EA) membranı kullanılarak, Fe(III) ve Cu(II) iyonları için maksimum adsorpsiyon sırasıyla 0,585 mmol/m2, 0,355 mmol/m2'dir. 1x10-4M için P(MMA co BMA) membranı kullanılarak, Fe(III) ve Co(III) iyonları için maksimum adsorpsiyon sırasıyla 0,615 mmol/m2 ve 0,470 mmol/m2'dir. Tüm adsorpsiyon verileri Langmur Adsorpsiyon İzotermi modeli kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the adsorption of Fe(III), Cu(II) and Co(II) ions from dilute aqueous solutions using batch equilibration technique. Four membranes (PMMA co EA membrane(M1), PMMA co BMA membrane(M2), PMMA co EA / cellulose composite membrane(MS1), PMMA co BMA/cellulose composite membrane (MS2)) were prepared by dissolving Poly(methyl methacrylate-co-ethyl acrylate) P(MMA co EA) and poly(methyl methacrylate-co-butyl methacrylate) P(MMA co BMA) in N,N-dimethyl formamide. In the adsorption of Fe(III), Cu(II) and Co(II) ions on the membranes, the effects of contact time, pH, stirring time, membrane pieces and concentration of metal ions were studied.Adsorption equilibrium was reached in about 120 minute for Fe(III) ions and 75 min for Cu(II) and Co(II) ions. For 1x10-4 M Fe(III) and Cu(II) solutions the maximum adsorptions were found to be 0,535 mmol/m2 and 0,355 mmol/m2 respectively using P(MMA co EA) membranes. The maximum adsorption was found to be 0,615 mmol/m2 and 0,470 mmol/m2 for 1x10-4 M Fe(III) and Co(II) solutions respectively by using P(MMA co BMA) membranes. All adsorption values were provided by the Langmuir adsorption isotherm model.