Antalya orman bölge müdürlüğü sedir meşcerelerinin biyokütle tablolarının düzenlenmesi
Construction biomass tables of cedar in Antalya regional forest directorate
  1. Tez No: 256186
  2. Yazar: MUSTAFA ÜLKÜDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Sedir meşcerelerinin tek ağaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilebilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yaş ve fırın kurusu ağırlık tablolarının hazırlanabilmesi için 36 adet örnek alan alınmıştır. Her örnek alan içinden 1 örnek ağaç seçilmiş ve bu örnek ağaçlar üzerinde yapılan ölçümlerden yararlanılmıştır.Çeşitli olgunluk devrelerinde, yetişme ortamı ve sıklık sınıfındaki meşcerelerden 0,04 ha (20x20m) büyüklüğünde örnek alanlar alınmıştır. Örnek alanlar içindeki ağaçların göğüs çapları ve boyları ölçülmüştür. Örnek alanı temsilen ortalama göğüs yüzeyine sahip olan ağaç, örnek ağaç olarak alınmıştır. Örnek ağaçların bütün dalları kesilmiş, daha sonra, 4 cm'ye eşit ve büyük olan dallar, 4 cm'den ince olan dallar ayrı ayrı kümelenmiştir. İbre taşıyan bütün dalcıklar ve ibreler canlı ağaçlardan ayrılmıştır. Bütün bileşenler tartılarak yaş ağırlıkları belirlenmiştir.Gövde dipten tepeye doğru 2.05 m' lik seksiyonlara bölünmüştür. Bu seksiyonların her iki uç kısımlarında çap ölçümü, gövde ucunda kalan uç parçanın, dip çapı ve boy ölçümü yapılmıştır. Ölçümlerden yararlanılarak seksiyon ve tüm ağacın hacimleri hesaplanmıştır. Çap-hacim ilişkisini en iyi yansıtan regresyon denklemi belirlenmiş ve bu regresyon denklemi kullanılarak sedir için tek girişli yerel hacim tablosu düzenlenmiştir. Her gövde kesitinin ortasından 5 cm kalınlığında örnek kesit ve her dal grubundan örnek parça alınmıştır. Alınan her bir örnek kesitin ve dal örneğinin kabukları ayrılarak, odun ve kabuk yaş ağırlıkları belirlenmiştir. Dalcık ve ibre örneklerine ait yaş ağırlıklar da ayrı ayrı saptanmıştır. Daha sonra laboratuarda bütün örneklerin fırın kurusu ağırlıkları belirlenmiştir.Tek girişli ağırlık tabloları oluşturmak amacıyla, göğüs çapı-bileşenlerin ağırlık değerleri ilişkiye getirilmiş ve ilişkiyi en iyi yansıtan modeller saptanmıştır. Çift girişli ağırlık tabloları oluşturmak için, göğüs çapı ve boyu ile bileşenlerin ağırlık değerleri ilişkiye getirilmiş ve ilişkileri en iyi yansıtan modeller seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was realized to determine single tree and stand biomass amounts of cedar in Antalya Regional Forest Directorate. 36 sample plot were measured for preparing fresh and oven-dry biomass tables. One tree was choosen as sample tree from each sample plot and measured.Sample plots (0,04 ha-20x20 m) were taken from stands that are from different development phases, sites and stand density. Breast height diameters and heights of all trees in sample plots were measured. Mean tree according to basal area were selected as sample tree. After sample tree were felled, all branches were cut and groupped as branches?4 cm and branches