Otomobil cami üretiminde enerji yoğun süreçlerin optimizasyonu
Optimization of energy intensive processes during automotive glass production
  1. Tez No: 256242
  2. Yazar: TAMER KANTÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalında ?Otomobil Camı Üretiminde Enerji Yoğun Süreçlerin Optimizasyonu? adı altında bir doktora tezi olarak hazırlanmıştır.Bu çalışma kapsamında özet olarak şu konular işlenmiştir; otomobil camlarının sınıflandırılması ve tanıtılması, otomobil camı üretim sürecinin tanıtılması ve her bir üretim sürecine ait alt süreçlerin ve bunlara ait girdilerin tanımlanması. Enerji yoğun süreç olarak belirlenen otoklav çevrimi ve cam boyası kurutma fırınlarının optimizasyonuna yönelik gerçekleştirilen çalışmalar sunulmuştur.Otoklav çevriminin anlaşılabilmesi için Trakya Otocam Fabrikasında bulunan otoklav üzerinde incelemeler yapılmıştır. Otoklav çevirimin iyileştirilebilmesi için çevrimin bir parçası olan soğutma sürecinin iyileştirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Soğutma sürecinin iyileştirilebilmesi için yapılabilecek çalışmalar belirlenmiş ve bilimsel esaslar yönünden karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre en uygun olduğu belirlenen yöntem hayata geçirilmiş ve sonuçları izlenmiştir. Otoklav çevrimine ait program parametrelerinin optimizasyonu üzerinde çalışmalar yapılmış, bu parametrelerdeki değişimlerin ürün kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Cam boyası kurutma fırınlarının optimizasyonuna yönelik çalışma yapılabilmesi amacıyla öncelikle Trakya Otocam Fabrikasında bulunan kurutma fırınları incelenmiştir. Otomobil camlarında kullanılan boyalar hakkında bilgi toplanmış ve farklı koşullar altındaki kuruma özelliklerinin tespit edilebilmesi için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçların kurutma fırını tasarımına olan katkısı sunulmuştur. Kurutma işleminden ötürü ısınan camın soğutulmasını sağlayan sistemlerin optimum tasarımı için gerekli kriterler belirlenerek bilimsel esaslar yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as a doctorate thesis in the Engineering Faculty of Trakya University and entitled ?Optimization of Energy Intensive Processes During Automotive Glass Production?The scope of this study is categorization and presentation of automotive glasses, presentation of main production processes for automotive glass production, presentation of sub-processes and defining inputs for each sub-process. The studies concerning the optimization of the ?autoclave cycle? and ?drying furnaces for glass decoration enamels? which are determined as energy intensive processes, were performed.Autoclave located in Trakya Auto Glass Plant was examined to understand the autoclave cycle properly. It is determined that to improve the autoclave cycle the cooling process which is a part of the autoclave cycle must be improved. Various activities to improve the cooling process were determined and compared on a scientific basis. The optimum improvement activity according to the comparison results was implemented and the improved autoclave cycle was monitored. The studies concerning the optimization of autoclave program parameters were performed and the effect of parameter change on the product quality was analyzed.Drying furnaces located in Trakya Auto Glass Plant were examined so as to perform studies on the optimization of drying furnaces for glass decoration enamels. Technical information about glass decoration enamels which are used for automotive glasses was collected. Experimental studies were performed to identify the drying properties of glass enamels under different circumstances. The contribution of the results from experimental studies to the design of drying furnaces was stated. Criteria of the optimum design of glass cooling systems which are needed due to the fact that glass is heated up during the drying process were determined and examined on a scientific basis.