Yazılım bakım altkarakteristiklerinin ISO tabanlı modeller kullanılarak ölçülmesi
The measuring of the software maintainability subcharacteristics by utilizing ISO-based models
- Tez No: 256241
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnternetin yaygın olarak kullanılmasını takiben, bilişim sistemlerine ve onun en önemli bileşeni olan yazılıma yönelik ilginin arttığı ve iş yapma biçiminin önemli ölçüde değiştirdiği görülmektedir. Bu değişikliğin etkilediği önemli alanlardan birisi de, yazılımın yoğun olarak kullanıldığı tedarik zinciri ve lojistik yönetimidir. Bu alandaki ilginin temel nedeniyse, tedarik zinciri ve lojistik yönetimi çözümlerinin küresel pazarda rekabet avantajı sağlamadaki etkileri gibi görülmektedir.Bütün bu ilgiye, yazılım ve lojistik alanındaki yoğun akademik çalışmalara ve uygulamalara rağmen, lojistik sektörüne hizmet veren yazılımları geliştirmenin ve geliştirilen yazılımları hizmette tutmanın zorluğu artmaktadır. Bu bağlamda, her geçen gün karmaşıklığı artan ve daha heterojen hale gelen iş hayatında, başarılı bir yazılım mühendisliği uygulaması gerçekleştirebilmek için yazılımın ölçülmesi gereklidir.Ölçmeye yönelik çalışmalar, gerek yazılım geliştirme ve gerekse de yazılım kalite ve süreç çalışmaları açısından vazgeçilmezdir ve aynı zamanda kaliteli bir yazılım ürünü için de kritik başarı unsurudur. Yazılım mühendisliği açısından yazılımı ölçmeye yönelik uygulamalara bakıldığında, yazılım geliştirmeye yönelik süreçlerin ölçülmesine yönelik yoğun bir ilgi olduğu görülmektedir. Ancak benzer ilginin yazılım ürününün ölçülmesinde de ortaya konması gerekmektedir. Tez bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Software measurement studies are complemented by software engineering concepts, both of which aim to encourage the increase in software development efforts and quality improvement. There has been great interest in the measurement of software development processes in the last two decades; however, dealing with the measurement of software products also has equal importance. Hence, this thesis aims to contribute to this area which requires new developments and improvements.The research study that is presented in this thesis measures the Logistics Center?s software products and consequently sets forth an enhanced product quality concept for Logistics Center based on similar systems using ISO-based models. The methods and results in this study are aimed to be a sample model for the generation of similar systems in the future.This thesis focuses on solutions to overcome the ambiguities and problems that the organizations face during the implementation period of the ISO-based software measurement standards. Also, this study contributes to: software product measurement methodology, software maintenance literature, and practical software applications.