Doğal su yüzeyleri çevresinde oluşturulan büyük ölçekli parkların ekolojik kriterler açısından irdelenmesi: Mogan Parkı örneği
Study of big scale park around of natural water surface according to ecological criterira: Mogan Park example
- Tez No: 256248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kentsel yeşil alanlarda önemli bir yeri olan kent parkları, bugünün gürültülü ve kirli kent yaşamında vazgeçilmez öğeler haline gelmişlerdir. Parklardaki bitkisel doku, kent insanına sakin, huzurlu bir köşe ve kısa süreli olsa da doğaya dönüş olanağıyaratmasının yanında doğal yaşama alanı olması, ekolojik süreçlerin devamlılığını sağlaması ve yapay kent ekosistemine olan ekolojik katkıları açısından da önemlidir.Bu çalışma, ekolojik açıdan son derece önemli olan Mogan Gölü çevresinde oluşturulan Mogan Park'ın tasarımında ekolojik kriterlerin hangi ölçüde dikkate alındığı ve yapılan uygulamaların su içi ve su kıyısı ekosistemine olası etkilerini belirlemek amacıylayürütülmüştür.Çalışma kapsamında, doğal su yüzeyi çevresinde oluşturulan bir yeşil alanın kent ekosistemi içindeki yeri incelenmiş, bu uygulamanın kent ekosistemine katkıları belirlenmiş ve ekolojik ilkeler açısından irdelenmiştir. Aynı zamanda kent içinde ve yakın çevresinde doğal alanlara ilişkin koruma-kullanma dengesinin önemi belirtilerek ekolojik sürdürülebilirliğe yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban parks that have an important place for the greening of the urban areas are indispensable for the polluted and noisy urban life of today. Parks are important for providing the feelings of nature, serenity for the urban people, quite place and returningthe nature, even for a short time, as well as that fact that it is the area for natural life, provides the sustainability for the natural life and contributes artificial ecosystem of the urban by means of ecology.This study has been conducted for analysing what criteria considered for the design of Mogan Park, which is situated near the Mogan Lake, and the contribution of the applied methods to the ecosystem both in water and near the water.Within the study, the importance of green area situated near the natural water reservoir to the urban ecosystem, the contribution of such an application to the urban ecosystem have been determined and they has been analysed in terms of the ecological principles. Moreover, the importance of protecting natural areas in and near cities has been explained and some recommendations have been made for the ecological sustainability.