Bartın kenti ve Arıt Havzası'nda peyzaj değerlendirme
Landscape assessment in Bartin city and Arit basin
- Tez No: 256264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜL KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışması ile peyzajın akılcı bir şekilde kullanımını sağlamak için havza sınırlarına göre belirlenen bir alanda peyzaj değerlendirme süreci tanımlanmıştır.Peyzaj değerlendirme Bartın Kenti ve Arıt Havzası örneğinde gerçekleştirilmiştir. Peyzaj değerlendirme, alanın peyzaj yapısının ortaya konulmasında ve alandaki peyzaj tiplerinin durumunun belirlenmesinde önem taşımaktadır. Tez çalışması ile peyzaj planlama, peyzaj yönetimi ve koruma çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır.Çalışma; envanter, analiz ve değerlendirme olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Sayısal ortama aktarılan veriler ve arazi çalışmaları sonucu elde edilen bulgular peyzaj göstergeleri kullanılarak analiz edilmiştir. Peyzaj ölçümlerinin kullanılması ile elde edilen sayısal sonuçlar değerlendirmede kolaylık sağlamıştır. Tez çalışması kapsamında yapılan peyzaj değerlendirme sonucunda alanın durumu (sağlıklı olup-olmadığı) ortaya konulmuştur.Sağlıklılık göstergeleri ile yapılan değerlendirme sonucunda alanın durumunun iyi (sağlıklı) olduğu ve organizmaları destekleme kapasitesinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study defines the landscape assessment process in an area specified at the basin borders for the rational use of the landscape.The assessment process was conducted at the case of Bartin City and Arit Basin. This assessment is important to define landscape character and the current condition of the landscape typologies of the site. This thesis aims to contribute to the studies of landscape planning, landscape management and conservation.The study includes three phases; inventory, analysis and assessment. Quantitative data and findings of the field research were analyzed using landscape indicators. The completed landscape assessment process within the scope of this thesis presents condition of the area?s health indication.As a result, the assessment by the health indicators shows that the area is healthy and has high capacity of organism support.