Şerbetçiotunda (Humulus lupulus L.) yapraktan uygulanan gübrenin verim ve kaliteye etkileri
Effects of foliar fertilizer application on yield and quality of hop (Humulus lupulus L.)
  1. Tez No: 256272
  2. Yazar: İLKER BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, 2005?2006 ve 2006?2007 üretim yıllarında, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesinde, TARBES Tarım Ürünleri ve Besicilik Sanayii ve Ticaret A.Ş. arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada, 15 şerbetçiotu çeşidine, farklı iki zamanda (şerbetçiotu 5. ve 7. gelişim dönemlerinde olup, iki zaman arasında yaklaşık 1 aylık zaman bulunmakta; Z1 ve Z2) ve dozlarda (D1, D2, D3; kontrol, 250 cc/da, 500 cc/da ) yaprak gübresi uygulanmıştır.Araştırma tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada yaprak gübresi uygulama zamanı ve dozlarının 15 şerbetçiotu çeşidinde, bitki boyu, yaş kozalak sayısı, 20 yaş kozalak ağırlığı, kozalak eni ve boyu, bitki yaş kozalak ağırlığı, yaş kozalak verimi (kg/da) kuru kozalak nem oranı, kuru kozalak alfa asit oranı ve alfa asit verimi (kg/da) üzerine etkileri incelenmiştir.İncelenen karekterler yönünden yıllar arası farklılık önemli bulunmuş ve yıllar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ele alınan karakterler bakımından çeşitler arasında, hem yaş kozalak verimi (kg/da) hem de alfa asit verimi (kg/da) açısından Pazaryeri 2001 çeşidinden en iyi sonuçlar alınmıştır. Yaprak gübresi uygulama zamanları arasındaki farklılık sadece alfa asit oranında (%) her iki yılda da önemli bulunmuş ve Z1'deki uygulamadan daha yüksek sonuç alınmıştır. Dozlar açısından yaş kozalak sayısı, kozalak eni, bitki yaş kozalak ağırlığı, yaş kozalak ve alfa asit verimi değerinde farklılık her iki yılda da önemli bulunmuş ve kontrol dozuna göre diğer iki uygulama dozunun ( D2, D3; 250 cc/da, 500 cc/da ) daha iyi sonuç verdiği tesbit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yaş kozalak verimi ilk yıl 434.6-1067.1 kg/da, ikinci yıl 210.8-1011.9 kg/da arasında, alfa asit verimi ilk yıl 6.8-26.7 kg/da arasında, ikinci yıl 4.4-26.1 kg/da arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted at the experimental field of Tarbes Tarım Ürünleri ve Besicilik Sanayii in Bilecik/Pazaryeri during 2005?2006 and 2006?2007 growing seasons. Using 15 hop cultivars, the effect of different doses (D1, D2; D3; control, 2500 cc/ha, 5000 cc/ha ) of foliar fertilizer application in two times (hop in the 5th and 7th growth period the time, internal between two applications is approximately 1 month; Z1 and Z2) on yield and quality components were determined.The study was designed as ``Randomized Complete Block Design?? as split split plots with three replications. The aim of this research was to determine the effects of different doses of foliar fertilizer application in two times on plant height, number of fresh hop cones, fresh hop cones weight, widht of hop cones, lenght of hop cones, weight of fresh hop cones per plant, fresh hop cones yield (kg/ha), moisture content of dried hop cones, alpha acid content in dried hop cones, alpha acid yield (kg/ha).The results obtained for the analyzed parameters per year were significantly different, therefore they were evaluated on yearly basis. According to characteristics, which on focused not only fresh hop cones yield, but also alpha acid yield, the best results have been obtained from Pazaryeri?2001 variety. There were only significant difference among foliar fertilizer timing on alpha acid content in two years and the result of application of Z1 is better than application of Z2. Number of fresh hop cones, widht of hop cones, weight of fresh hop cones per plant, fresh hop cones yield (kg/ha), alpha acid yield (kg/ha) were significantly difference among doses in two years and other two doses gave better results than the control dose. According to the results of the research, fresh hop cones yield (kg/ha) was 4.346?10.671 in the first year, while in the second year 2.108-10.119, alpha acid yield (kg/ha) was in the first year 68-267, while in the second year 44-261.