Türkiye muhasebe standartları kapsamında tekdüzen muhasebe sisteminin tarım işletmelerinde uygulanmasının değerlendirilmesi
An assesment of the application of uniform accounting system on the farms in turkey with special attention to Turkish accounting standards
- Tez No: 256273
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarım İşletmelerimizde uygulanmakta olan Tekdüzen Muhasebe Sisteminin, uygulamasını incelemek, tarımsal faaliyetin özelliklerine uygunluğunu irdelemektir. Bu bağlamda Tekdüzen Hesap Planında 7/A ve 7/B seçenekleri ile maliyetlerin nasıl hesaplandığı ortaya konulmaya çalışılmış, ayrıca sistemin uygulanabilirliği, tarımsal faaliyetin organik yapısı çerçevesinde işletmelerin ürettikleri tarımsal ürünlerin maliyetlerini tespite yönelik hesaplar ve fonksiyonları bakımlarından ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Türkiye Muhasebe Standartları kapsamı içerisinde yer alan Tarımsal Faaliyetlere İlişkin TMS 41 nolu tebliğ de incelenerek Tekdüzen Muhasebe Sistemi ile değerlendirilmesi de yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the implementation of Uniform Accounting System on farms and observe its conformity to agricultural activities. In this context, the calculation of costs with 7/A and 7/B options in Uniform Accounting System and also applicability of the system are tried to be presented with regard to calculations and functions intended for determination of agricultural commodity costs that has been produced by farms within the framework of agricultural activity?s organic structure. Also, The No. IAS 41 rescript on agricultural activities which is in the scope of Turkish Accounting Standarts has been examined and considered with the Uniform Accounting System.