Bilecik pazaryeri bölgesindeki Humulus lupulus (Şerbetçiotu) ve yetiştirildiği topraklardakifusarıum cinsi üyelerinin incelenmesi
Investigation of Humulus lupulus (hops) in Bilecik pazaryeri region and fusarium genus members in the land where it is grown
- Tez No: 854792
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİME DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şerbetçiotu (Humulus lupuslus) bira ve ekmek yapımında, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanıldığı bilinen Kenevirgiller (Cannabinaceae) familyasından çok yıllık, tırmanıcı bir keyif bitkisidir. Türkiye'de tarımı yalnızca Bilecik/Pazaryeri'nde yapılmaktadır. Günümüzde ihtiyaç duyulan şerbetçiotu oranı ürettiğimizden daha fazladır ve yaklaşık olarak %60 kadarını da ithal etmekteyiz. Bu çalışmada amacımız şerbetçiotunun yetiştirildiği topraklarda ve bitkinin kendisindeki Fusarium cinsi üyelerini izole etmek ve incelemektir. Toprak ve bitki örneklerinin temini Eylül 2022 ve Ağustos 2023 olmak üzere iki defa gerçekleştirilmiştir. İzolasyon işleminde Seçici Fusarium Agar +Rose Bengal ve Spezieller Nahrstoffarmer Agar kullanılmıştır. Toprak örnekleri dilüsyon işlemiyle seyreltilerek, bitki örnekleri ise doğrudan inokule edilerek deneye alınmıştır. Elde edilen cins üyeleri makroskobik ve mikroskobik özellikleri dikkate alınarak teşhis edildiğinde 98 adet izolatın 13 adet türe ait olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen 98 adet izolattan 26 (%26,53)'sının F. oxysporum, 15 adetinin (%15,31) F. equiseti ve 14 adedinin (%14,29) ise F. poae türüne ait olduğu görülmüştür. Bunu 12 adet (%12,24) ile F. solani, 10 adet (%10,20) ile F. concolor türleri takip etmiştir. Diğer kaydedilmiş türler olan F.culmorum, F.moniliforme, F.camptoceras, F.avenaceum, F. discolor ve F. graminearum ise sırasıyla 2-4 adet (%2,04-4,08) aralığında belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda ülkemiz için yeni kaydolarak Fusarium ramigenum ve Fusarium camptoceras türleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hops (Humulus lupuslus) is a perennial, climbing pleasure plant from the Cannabinaceae family, known to be used in beer and bread making, medicine and cosmetics industry. In Turkey, it is cultivated only in Bilecik/Pazaryeri. Today, the amount of hops needed is more than what we produce, and we import approximately 60% of it. Our aim in this study is to isolate and examine members of the Fusarium genus in the soil where hops are grown and in the plant itself. The supply of soil and plant samples was carried out twice, in September 2022 and August 2023. Selective Fusarium Agar + Rose Bengal and Spezieller Nahrstoffarmer Agar were used in the isolation process. Soil samples were diluted by dilution process, and plant samples were directly inoculated and tested. When the obtained genus members were identified considering their macroscopic and microscopic features, it was determined that 98 isolates belonged to 13 species. Of the 98 isolates examined within the scope of the study, 26 (26.53%) were found to belong to F. oxysporum, 15 (15.31%) to F. equiseti and 14 (14.29%) to F. poae. This was followed by F. solani with 12 (12.24%) and F. concolor with 10 (10.20%). Other recorded species, F.culmorum, F.moniliforme, F.camptoceras, F.avenaceum, F. discolor and F. graminearum were determined in the range of 2-4 (2.04-4.08%), respectively. As a result of our study, Fusarium ramigenum and Fusarium camptoceras species were identified as new records for our country.