Eldivan Sarayköy-II göleti (Çankırı) su toplama havzasında rusle yöntemi ile toprak kayıplarının tahmin edilmesi
Predicting soil loss in the catchment of eldivan-Sarayköy-II dam (Çankiri) by the rusle methodology
  1. Tez No: 256278
  2. Yazar: FEVZİYE EBRU YILMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ERPUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde ülkesel, bölgesel veya su toplama havzaları ölçeğinde toprak erozyonu şiddeti ve dağılımının belirlemesi; toprak korumalı tarım sistemlerinin planlanması ve uygulanması açısından önemli bir konu olmuştur. Özellikle baraj ve gölet havzalarında, toprak erozyonuna duyarlı alanların belirlenmesi ve bir su toplama havzasının sürdürülebilirliğini tehdit edebilecek toprak erozyon oranlarının zamansal dağılımının bilinmesi, toprak erozyonunun önlenebilmesi için gerekli koruma önlemlerinin projelendirilmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, Evrensel Toprak Kaybı Eşitliği (ETKE/USLE) ve Yenilenmiş Evrensel Toprak Kaybı Eşitliği (YETKE/RUSLE) ile birlikte Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve jeoistatistiksel yöntemler kullanılarak, Eldivan-Sarayköy-II Sulama Göleti su toplama havzasında toprak erozyon haritası çıkarılmıştır. Sonuç olarak, ETKE/YETKE yönteminin yağış ve yüzey akış aşındırma enerjisi, toprak erozyon duyarlılığı, eğim uzunluğu ve dikliği ve bitkisel örtü ve ürün yönetimi değişkenleri hesaplanarak, ilgili su toplama havzasına gelmesi olası ortalama toprak miktarı (ton ha-1 yıl-1) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the severity and distribution of soil erosion by water at the national, regional or watershed scale have recently been an important issue for planning and applying agricultural systems with soil conservation measures. Particularly, in dam and lake catchments detecting the areas susceptible to the soil erosion and quantifying the temporal distribution of the soil loss rates which might risk the sustainability of the catchments will help to design the conversation practices that are necessary to prevent soil from eroding. In this study, by using the Universal Soil Loss Equation (USLE) and the Revised Universal Soil Loss Equation (RUSLE) along with Geographic Information Systems (GIS) and geo-statistical methods, a soil erosion map of Eldivan-Sarayköy-II Dam was obtained. Finally, by estimated of the rainfall-runoff erosivity factor, soil erodibility factor, slope length and steepness factor and cover management factor of USLE/RUSLE technology, the average amount of soil (ton ha-1 year-1) to be likely transported by water erosion into the catchment of Eldivan-Sarayköy-II Dam was calculated.