Türk hızlandırıcı merkezi projesinin 3,56 GeV enerjili depolama halkasında demet yayınımı ve örgü optimizasyonu
Beam emittance and lattice optimization for storage ring of turkish accelerator center project with 3,56 GeV
  1. Tez No: 256309
  2. Yazar: KAHRAMAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yüksek parlaklıkta ışınım elde etmek için, demetin yayınımı, enerji yayılımı ve dispersiyon değerleri oldukça önemlidir. Üçüncü nesil bir ışınım kaynağı olan depolama halkasında diğer demet parametrelerini bozmadan en düşük demet yayınımını elde etmek için en uygun temel örgü tipinin optimizasyon çalışmaları yapıldı. Bu optimizasyonla yüksek parlaklıkta ışınım verebilecek, 4 nm-rad/20 nm-rad arasında bir yayınım değerine ulaşılmaya çalışıldı. Demetin enerji yayılımı ve dispersiyon değerleri oldukça düşük değerlerde tutulmaya çalışıldı. Tasarım yapılırken simülasyon programları (BEAMOPTICS, WINAGILE, MAD-X) kullanıldı. Elde edilen ışınım değeri ile üçünü nesil ışınım kaynakları mertebelerine ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Values of beam emittance, energy spread and dispersion are important to obtain high brightness for radiation. In this thesis, an optimization study to determine the most suitable elementary lattice structure in the storage ring of the third generation synchrotron radiation source is done without damaging other beam parameters. With this optimization, to reach an emittance value between 4 nm-rad/20 nm-rad has been tried. Beam energy spread and dispersion values have been tried to reach the lowest values. Simulation programs (BEAMOPTICS, WINAGILE, MAD-X) have been used for lattice design. Obtained light parameters have been reached to third generation light sources levels.