Elektron-pozitron çarpıştırıcılarında spin-3/2 uyarılmış leptonların üretimi ve bozunumu
Production and decay of spin-3/2 excited leptons at electron-pozitron colliders
  1. Tez No: 256310
  2. Yazar: AYSUHAN OZANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, spin-3/2 uyarılmış leptonların tek üretimi, gelecek nesil yüksek enerjili elektron-pozitron çarpıştırıcıları ILC (International Linear Collider) ve CLIC (Compact Linear Collider) enerjilerinde incelenmiştir. Uyarılmış leptonlar, kompozit modeller tarafından öngörülen parçacıklardır. En düşük uyarım olarak spin-1/2 uyarılmış leptonlar dikkate alınırken, spin-3/2 uyarılmış leptonlar bir üst uyarım olarak ele alınmıştır. Uyarılmış leptonlar, SM leptonları ve ayar bozonları arasındaki etkileşmeler için etkin lagranjiyen yöntemi kullanılmıştır. Spin-3/2 uyarılmış leptonlar için mümkün bütün bozunma modları incelenmiş ve spin-1/2 uyarılmış leptonun bozunmaları ile karşılaştırılmıştır. Sinyal ile buna karşılık gelen fon olayları dikkate alınmış, son durum gözlenebilir parçacıklar üzerine uygun kinematik sınırlamalar getirilerek ILC ve CLIC' de uyarılmış leptonların keşfedilme limitleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, single production of excited spin-3/2 leptons have been studied at future high energy electron-positron collider ILC (Internaional Linear Collider), and CLIC (Compact Linear Collider) energies. Excited leptons are particles which are suggested by composite models. Spin-1/2 excited leptons are considered as the lowest excitation and spin-3/2 excited leptons are considered as an higher excitation. Effective lagrangian method has been used for the interactions among excited leptons, SM leptons, and gauge bosons. All of the possible decay modes of the excited spin-3/2 leptons have been studied and compared with spin-1/2 excited lepton decay modes. Signal and corresponding backgrounds have been taken into account and discovery limits at ILC and CLIC have been obtained by applying suitable kinematical cuts on the final state detectable particles.