Süreç parametrelerinin çok kristalli plaka şekilli ZnO tanelerinin oluşumuna etkileri
Effect of process parameters of synthesis plate like polycrystal particles
  1. Tez No: 256344
  2. Yazar: AHMET GÜRKAN YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, nano boyutlu yapıların avantajlarının yanında getirdiği problemleri çözme ışığında geliştirilen çözüm olarak, özellikle kozmetik ve savunma sanayinde insan derisine direk olarak uygulanan ZnO yapılarının kontrollü bir şekilde birbirlerine bağlı bir yapı oluşturularak mikron boyutunda plaka şekilli yapıların sentezlenmesi incelenmiş, sentez süreci esnasında ve sentez sonrası basamaklarda çeşitli parametrelerin nihai tozun fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisi araştırılmış ve optimum özellikli tozların üretim parametreleri belirlenmiştir. Nano boyutlu primer (birincil) tanelerin kontrollü olarak bir araya gelmesi ile oluşan mikron boyutunda nanometre kalınlıkta plakalar hidrotermal sentez yöntemi ile üretilmiş ve üretilen toz özelliklerinin sentez sıcaklığı, sentez süresi ve kalsinasyon şartlarıyla nasıl değiştiği incelenmiştir. Elde edilen bu yapıların kimyasal, biyolojik ve optik olarak nanometre boyutunda ZnO özellikleri göstermesi fiziksel olarak ise mikron boyutunda ZnO özellikleri göstermesi mümkün olacaktır. Bu yaklaşımla üretilen nano yapılardan oluşan mikron boyutlu yapılar ile literatürde karşılaşılan nano boyutlu yapıların problemlerini aşıp, birçok kullanım alanında, özellikle de kozmetik ve dekontaminasyon alanında rahatça kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, for solving the problems of nano structure, synthesis of micron size plate-like structures consisted of primer nano size ZnO structures with controlled agglomeration have been investigated. During the synthesis and after the synthesis following steps, influence of some parameters on the physical and chemical properties of the final product powders and the production parameters of the ZnO powders which have optimum properties have been determined. Synthesis of micron size and nanometric thickness platelets particles consist of controlled aglomeration of nano size primer ZnO particles nano size, were produced by hydrothermal synthesis. Therefore the platelets exhibit nanometric properties in biological, chemical and optical properties, but exhibit micron size properties in physical properties. By this approach, produced micron size structures which are consisting of nano size structures overcome the problems of the nanostructures in the literature. These structures can bu utilize in many applications, especially cosmetic and decontamination industry.