Payas-İskenderun-Arsuz kentsel bölgesinde rekreasyonel kaynak ve kullanıcı araştırmalarına dayalı bir rekreasyon tasarı geliştirilmesi
Developing a recreation design based on recreational resource and user researches in Payas-Iskenderun-Arsuz urban area
  1. Tez No: 256362
  2. Yazar: ONUR BOYACIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK ALTUNKASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kamusal rekreasyon olanakları, bir kentin fiziksel ve mekansal yaşam niteliğinin önemli bir belirleyicisi olmanın yanında, sosyal yaşam niteliği üzerinde de yükseltici etkiye sahiptir. Ancak, hızlı büyüyen kentlerde kentsel toprakların aşırı değer kazanması ekonomik kaygıları ön plana çıkardığından bu olanakların tesisi geri planda kalabilmektedir. Kamusal rekreasyon olanakları geniş içerikli bir kavram olmakla birlikte mevcut koşullar ve imar mevzuatındaki kavramlar temel alınarak çalışmada bu olanaklar, aktif yeşil alanlar (park, çocuk bahçesi, spor ve oyun alanı) ve kültürel mekanlarla (kültür merkezi ve kütüphane) sınırlı tutulmuştur. Çalışmanın kurgusu; (1) Payas-İskenderun-Arsuz kentsel alanında kültürel mekan ve aktif yeşil alan varlığının mahalleler özelinde belirlenmesi, (2) Bu varlığın kişi başına kaynak değeri yanında kullanıcıya olan uzaklıkla ilişkilendirilmesi ve kentsel yaşam niteliğinin diğer bileşenleriyle (sosyal ve ekonomik bileşenler) ortak birimle tanımlamayı sağlamak amacıyla endekslenmesi, (3) Yine bu varlığın mahallelere dağılımındaki dengesizliğin etkilerinin ortaya konulması, böylece etkin kamusal rekreasyon olanakları düzeyinin belirlenmesi, (4) Ulaşılan bulguların, kamusal rekreasyon olanaklarını alansal olarak tanımlayan eş endeks eğrileri haritasına dönüştürülmesi ve kullanıcı araştırması sonuçları da temel alınarak kent fiziksel planlamaları için bir düzentasar altlığı oluşturulması temeline oturtulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public recreation opportunities have a raising effect on social life quality besides an important determinant of physical and spatial life quality of a city. Constitution of these opportunities may remain in the background causing land prices to be overvalued in rapidly-growing cities that bring in the foreground economic worries. Although public recreation opportunities are comprehensive concepts based on existing conditions and concepts on development legislations, these opportunities have been limited with active green spaces (children gardens and playgrounds) and cultural places (culture centre and library) in this study. Construction of the study; (1) Determining presence of cultural place and active green space on the neighbourhood level on the Payas-İskenderun-Arsuz urban area, (2) Relating this presence with per capita source value and distance and indexing it with the aim of identifying as a joint unit with other constituents of urban life quality (social and economic constituents) (3) Also proving of effects of unbalanced distribution to neighbourhoods of this presence, in this way identifying the level of effective public recreation opportunities, (4) Transforming reached findings to equal index curves map that identifies public recreation opportunities spatially and constituting a preliminary base for physical urban planning by use of user research results.