Azo boyar madde polimerlerinin ve metal komplekslerinin sentezi ve tekstil boyacılığında kullanılabilirliğin incelenmesi
The synthesis of polymer and metal complexes of azo dyes and search of usability in textile
  1. Tez No: 256361
  2. Yazar: DİLEK ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, 2,7-dihidroksi ve 1,6-dihidroksinaftalen içeren azo boyarmaddeleri sentezlendi ve bu boyarmaddelerin oksidatif polikondensasyon yöntemi kullanılarak polimerizasyonu gerçekleştirildi. Sentezi gerçekleştirilen monomer ve polimerlerin Co2+, Cu2+, Ni2+ metal iyonları ile kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bütün boyarmaddelerin yapıları FT-IR, UV?vis, 1H ve 13C-NMR ve Elementel analiz teknikleri ile incelendi. Boyarmaddelerin pamuklu kumaş üzerindeki renk haslıkları TS standartlarına göre test edildi. Antibakteriyel ve antifungal etkileri Gram (?) ve Gram (+) bakteriler üzerinde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesized azo dyestuffs which comprise 2,7-dihydrox and 1,6-dihydroxnaphthalenes and polymerized by oxidative polycondensation reaction. Synthesized Co2+, Cu2+, Ni2+ complexes of all new dyestuff and synthesized azo dyestuffs were characterized by FT-IR, UV-vis, 1H and 13C NMR spectroscopic techniques. Fastness properties of cotton fibers dyed with these compounds were tested according to TS standarts. Antibacterial and antifungal effectiveness of synthesized dyestuff were also evaluated of Gram (?) or Gram (+) species.