Sb2S3 ve SbI3 kristallerin enerji band yapısı ve optik özellikleri: Ab-initio (temel prensip) hesaplamaları
Energy band structure and optical properties of Sb2S3 and SbI3 crystals : First principles calculations
  1. Tez No: 256364
  2. Yazar: HÜSNÜ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRULLAH MEHMETOV, YRD. DOÇ. DR. HARUN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) altında yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) ve ab-initio pseudo-potansiyel yöntem kullanılarak, ( ) ve ( ) -tipi ikili bileşiklerin elektronik bant yapıları, toplam durum yoğunlukları ve optik özellikleri incelendi. Elde edilen elektronik bant yapısı, ve kristallerin dolaylı yasak bant aralığına sahip olduğunu (sırasıyla 0.7278 eV ve 1.7141 eV) ve en küçük doğrudan yasak bant aralığının (sırasıyla 0.8333 eV ve 1.740 eV), Brillouin bölgesinin ve simetri noktasında olduğunu göstermektedir. Her iki kristal için foton-enerjisine bağlı olarak dielektrik fonksiyonları ve soğurma katsayısı, sönüm katsayısı, kırılma indisi, enerji kayıp fonksiyonu ve yansıtıcılık gibi optik özellikler scissor yaklaşımı altında hesaplandı. Ayrıca valans elektronların etkin sayısı ve etkin optik dielektrik sabiti gibi önemli optik parametreler hesaplandı. Kullandığımız metod ile kristallerin özelliklerinin oldukça doğru bir şekilde belirlendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the electronic band structures, density of states (DOS) and optical properties of and -type binary compounds, and , are investigated by using the density functional theory (DFT) and ab-initio pseudopotential method within the local density approximation (LDA). The obtained electronic band structure shows that and crystals have an indirect forbidden band gap of 0.7278 eV and 1.7141 eV, respectively and that smallest forbidden direct band gap (0.8333 eV and 1.740 eV) are at the and high symmetry point of the Brillouin zone, respectively. The linear photon-energy dependent dielectric functions and some optical properties such as the absorption coefficient, extinction coefficient, refractive index, energy-loss function and reflectivity are calculated for both crystals. Moreover, some important optical parameters such as the effective number of valance electrons and the effective optical dielectric constant are calculated. It is found that the method used estimated the properties of these crystals quite well.