Performance and exhaust emission characteristics of a CI engine fueled with synthesized fuel blends
Sentezlenmiş yakıt karışımları ile çalışan bir dizel motorun performans ve emisyon karakteristikleri
- Tez No: 256374
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada; biyoyakıtlar kullanılarak günümüz dizel motorlu araçlarda herhangi bir değişiklik yapılmadan sorunsuz olarak kullanılabilecek yeni yakıt karışımları geliştirilmiş, biyodizelin motorine göre kötü olan yogunluk ve viskozite özelliklerini iyileştirmek amacıyla da farklı hidrokarbon maddeleri katkı olarak kullanılmıştır. %10 ile %50 oran aralığında değişen miktarlardaki kanola biyodizeli, %45 ile %85 aralığında değişen miktarlardaki düşük kükürtlü motorin ve %5 oranında hafif hidrokarbon katkı maddeleri (n-hegzan, n-heptan ve ksilen) kullanılarak 15 adet yakıt karışımı hazırlanmıştır.Karışımların yakıt özellikleri (yoğunluk, ısıl değer, Setan sayısı ve viskozite gibi) ölçülerek motorinin özellikleri ile karşılaştırılmış olup, elde edilen %5 ve %10 alkenli karışımların yakıt özelliklerinin motorinin standart değerlerine yakın olduğu ve dizel motorlarda doğrudan yakıt olarak kullanılabilecekleri görülmüştür. Motor performans testlerinin sonucunda her ne kadar maksimum torkda %0.57 ve özgül yakıt tüketiminde %1.04 lük bir artış gözlense bile D50RSB40HX10 gücü %15.31 artırarak en uygun sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; new fuel blends were developed by using biofuels which would be used in today?s modern diesel vehicles without any modification and any problem. In order to improve the worst properties of biodiesel compared to diesel fuel, different hydrocarbons were used as fuel additives. 45 different fuel blends were prepared with 10% to 50% rapeseed biodiesel, 35% to 85% low sulphur diesel fuel and 5% to 15% different hydrocarbons (n-hexane, n-heptane and xylene) additive.The fuel properties of blends (such as density, heat of combustion, Cetane number and viscosity) were measured and compared with diesel fuel. It was found that, the fuel properties of 5% to 10% alkenes blends were too close to the standard limit for diesel fuel and these blends could be used directly in diesel engines. Although the performance results indicated that there was a decrease in maximum torque 0.57% and increase in specific fuel consumption 1.04% the suitable blend was M50RSB40HX10 with an increased power rating 15.31%.