Pozantı' da yetiştirilen ve körkün çayından avlanan gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) vücut kompozisyonları ve yağ asidi profillerinin karşılaştırılması
Comparison of body compositions and fatty acid profiles of farmed trout (Oncorhynchus mykiss) and wild rainbow trout (Oncorhynchus mykiss catched from Körkün brook in Pozanti
  1. Tez No: 256419
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı ile işletmelerden doğaya kaçan ve burada doğal besinlerle beslenen gökkuşağı alabalıklarının vücut kompozisyonları ve yağ asidi profilleri karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerde balıketinin toplam ham protein, lipit, ham kül ve kuru madde ile yağ asidi kompozisyonu saptanmıştır. Kültür balıkları ile işletmelerden doğaya kaçan balıkların vücut kompozisyonu ve yağ asidi profili önemli düzeyde farklı bulunmuştur. Kültür balıklarında ham protein, lipit, ham kül ve nem oranları sırasıyla %19.06, %3.51, %1.62 ve %75.69 bulunmuştur. Doğal alabalıklarda ise ham protein, lipit, ham kül ve nem oranları sırasıyla %22.33 %2.53, %1.86 ve %73.01 bulunmuştur. Kültür balıklarının ?SFA, ?MUFA, ?PUFA, DHA ve EPA miktarı sırasıyla %20.74, %26.57, %51.12, %9.91 ve %1.86 doğadan yakalanan balıklarda ise sırasıyla %28.04, %24.69, %35.07, %8.97 ve %6.82 bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda, işletmelerden doğaya kaçan alabalıkların ham protein, ham kül, kuru madde ?SFA ve EPA içeriği daha yüksek; lipit, ?MUFA, ?PUFA ve DHA içeriğinin ise daha düşük düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, body composition and fatty acid profiles of farm raised rainbow trout and rainbow trout which escaped from farms to nature and was fed with health food there were compared. Total crude protein, lipid ,crude ash, dry matter and fatty acid composition of plump were determined in analyses. It was found that there were big differences between body composition and fatty acid profiles of cultured rainbow trout and rainbow trouts which escaped from farms to nature. While in cultured trouts; crude protein, lipid, crude ash and moisture ratios were found respectively as 19.06%, 3.51%, 1.62% and 75.69%; in wild trouts; crude protein, lipid, crude ash and dry matter ratios were found respectively as 22.33%, 2.53%, 1.86% and 73.01%.?SFA, ?MUFA, ?PUFA, DHA and EPA quantity of cultured rainbow trouts are respectively 20.74%, 26.57%, 51.12%, 9.91% and 1.86%; however, in wild rainbow trouts it was found as 28.04%, 24.69%, 35.07%, 8.97% and 6.82%. In the result of this research; it was found that crude protein, crude ash, dry matter, ?SFA and EPA content of wild rainbow trouts were higher; but, lipid, ?MUFA, ?PUFA and DHA content were lower.