Çileklerde çiçek tomurcuğu oluşumu ve buna gün uzunluğu, sıcaklık ve azot düzeylerinin etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3637
  2. Yazar: SEVGİ PAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
02 I9S4-S7 yılları arasında Adana, Alata ve Pozantı'da» 7 çilek çeşidinin (Pocahontas, Aliso, Tioga, Tufts, Uista, Tare, Cruz) mcrfola-jik ayrım zamanları", çiçek ergen taslaklarının gelişmeleri ve ikincil çiçek tomurcuğu oluşturmaları ile Adana'da gün uzunluğu (8-16 saat), sıcaklık (6 ve 20' ) ve azotlu gübrelerin (amonyum sülfat, azclon, üre).çiçek tomurcuğu oluşumuna etkileri üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Çeşit, yıl, dikim sistemi ve deneme yerlerine göre değişmekle birlikte tüm çeşitlerde morfolojik ayrımın eylül-ekim aylarında olduğu bulunmuştur. Çiçek organ taslaklarının, en hızlı olarak Adana' da büyüdüğü, ikincil çiçeklenmenin Adana ve Alata' da tüm çeşitlerde (özellikle Cruz çeşidinde) almasına karşın Pozantı ! da _ olmadığı, salkımı oluşturan çiçek ve yan gövde sayılarının, yaz dikiminde kış dikiminden fazla olduğu bulunmuştur. Çiçek organ taslaklarının büyüme ve gelişmelerinin.incelenmesinde, yeni ve orijinal bir metod geliştirilmiştir. Bu metod ta çiçek tablası yüksekliği, erkek organ başçığı ve dişi organ, bir aküler mikrometresiyle gelişmenin UI-IX. safhaları arasında ölçülmüş ve bunların büyüme hızları safhalarla karşılaştırılmıştır. Denemeye alınan çeşitlerde, çiçek tomurcuğu oluşturma bakımından herhangi bir soruna rastlanmamıştır. Denemelerde fazla azot ayrımı engelleyerek verimi azaltmıştır. Çeşitler denemelerdeki en yüksek verimleri birbirinden farklı azot düzeylerinde vermişlerdir. Ayrım ve farklılaşma dönemlerinde düşük dozda ve sürekli üre uygulamaları, verim va erkenciliği olumlu yönde etkilemiştir. 6 C8de frigo bitkilerin hepsinde, uzun günlerde de çiçek tomurcuğu oluşmuştur. 20uC!de Tufts ve Uista !nın frigo bitkileri, yeterli düzeyde çiçek tomurcuğu oluşturabilmeleri için en az 5 hafta KG koşullarına gereksinim duymaktadırlar. Bu açıdan, Pocahontas 20 C'de -XUIII--XIX- de öteki iki çeşit kadar duyarlı olmamıştır. Bahçe koşullarında, gün uzunluğunu siyah plastikle 8 saate indirme yaz dikimi yapılan Punahcntas'ın verimini bir miktar olumlu yönde etkilemiş olmakla birlikte, pratikte daha güvenilir sonuçlar alda edebilmek için daha ayrıntılı araştırmalara gereksinim vardır»
Özet (Çeviri)
During ths years of 1384 to 19S7 an investigation was carried out in Adana, Alata (Içsl) and Pozantı on the- flauer bud initiation» differentiation., growth and development cf floral organs and secondary flowering of Pocahontas, 'Aiisov Ticgs, Tufts, Uista, Toro, Cruz strawberry varieties- Beside these, one experiment an the effect of daylength (8-15 hrs)' and temperature (6 C and 20 C) and another one an the effect of nitrogenous fertilizers (amonium sulphate, azolon (slaw ralaase) and urea) en the flower bud' formation were conducted. Depending on the cultivars, years, planting s ys t eras and experimental places, flower bud initiation of the experimental varieties took place during September and October. It uas observed that ths growth rata cf floral purLı; ujuu Usu ruuLuui, in Adurta. It uas. observed that there wera abundant secondary f lowering in Alata and Adana in ail the experimental varieties and especially in Cruz, whereas the plants of the same varieties have not given any secondary flowers in Pozantı. The number of the daughter crowns and flouars were much higher in the su.Tir.ar plantings than in the winter plantings* In studying the growth and development of the primcrdia of flowar organs, a new and original method was established. In this method the 'height of receptacle, lenght of anthers and pistil ware snsasiirsd by means of an ocular micrometer from the l/I th to the IX th stage of development and their growth rates were compared to that of classical observation method. The oultivars under investigation have not shown any problems from -ths stand point of flower bud formation. In the fertilizer experiment excess amount of nitrogen decre ased the yield by prevention the flower bud induction. Optimum yields of each cultivar variad against the nitrogen doses. The flowering yas hastened and the yield was increased by forthnightly applied low doses urea during the flayer bud induction and differentiation period._¥YT_ In the dsylength experiments all the frigo plants of the- sxperifssntal ciiltivsrs forced flayer buds in bath shaft days (BD) and Isng days (LD) at £WC* For Tufts and Uista at least 5 tıjeaks of SD at 20 0 are nsedad fer a satisfactory flower bud formation» In this respect Pocahontas did net saam as sensitive as the ether tam varieties. In a preliminary experiment with Pocahontas, shortening the days (S hrs) under the field conditions resulted uiith a slight increase in yield. However, in order to get reliable results in practice sama snnre detailed experiment are needed.