Tıbbi adaçayı (salvia officinalis L.)'nda ekolojik ve morfogenetik varyabilite
  1. Tez No: 3643
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu Araştırma ; Adana ve Pozantı ekolojik koşullarında yetiştirilen Tıbbi Adaçayı (salvia officinalis ) nda drog verimleri ile ekolojik ve morfogenetik varyabilitenin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Adana koşullarında bitki boyu ile taze harba taze yaprak drog herba ve drog stipites verimleri yönünden Pozantı koşullarına göre önemli derecede yüksek değerler elde edilmiştir. Drog herba ile drog folia drog flores ve drog sitipisteki aterik yağ oranları yönünden Adana ( sırasıyla % 0,90, %1,60 %0,50 %0,11 ) Ve Pozantı ( sırasıyla % 0,78 %1,49 %0,56 %0,13 ) akolojik koşulları arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Drog herbanın aterik yağ oranı ile birim alanda elde edilen toplam eterik yağ verimi yaprak, çiçek ve sap oranlarına göre değişmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to investigate drug yields and acological and morphogenetic varibility of sage (Solvin officinalis) grown in Adam and Poranti conditions. İn Adana conditions plant heigth, green herbage green leaf drug herba and drug stipites yields were higher than those of in Pozantı conditions. As fas as, volantile oil contans in drug herba, drug folia and drug stipes were considered.There were no significant differances between Adana (0,70%, 1,09%, 0,50%,0,11 % respectivaly) and Pozantı (0,85%, 1,40%, 0,56%,0,13 % respectivaly) The volatila oil costsnts in drug herba total volatitle oil yields per unit aren were changed depending on the lenves, florets and stipes ratios.