Sargısız ve sargılı hafif betonun konsantrik yük altındaki davranışı için deneysel çalışmalar
Experimental studies for the behavior of unconfined and confined light weight aggregate concrete under uniaxial loading
- Tez No: 256443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Betonarme elemanların davranışlarının gerçekçi olarak belirlenebilmesi için, betonun gerilme-şekil değiştirme ilişkisinin iyi bilinmesi önem taşır. Betonun gerilme-birim şekil değiştirme eğrisinin, çok sayıda değişkenden etkilendiği, bu nedenle her durum için geçerli tek bir eğrinin tanımlanmasının olanaksız olduğu bilinmektedir. Betonun gerilme-birim şekil değiştirme ilişkisi, enine donatı ile sarılması durumunda, sarılmamış duruma göre önemli farklılıklar gösterir. Sargı donatısının davranış üzerinde iki önemli etkisi vardır; bunlar basınç dayanımını ve sünekliği artırmasıdır. Sargılı betonun basınç gerilmeleri altındaki davranışının belirlenmesi amacı ile çok sayıda deneysel ve teorik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalara rağmen, mevcut deneysel veriler ile önerilmiş olan teorik modellerin verdiği sonuçlar arasında önemli farklılıklar görülebilmektedir. Bunun en önemli nedeni, sargılı betonun davranışını çok sayıda değişkenin etkilemesidir. Bu bilgilere dayanarak normal betona kıyasla birim hacim ağırlığı düşük olan taşıyıcı hafif beton (15x30 cm silindir) numuneler üretilmiş ve bu numuneler sac ile sarılarak sargı etkisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu sargı etksisinden yola çıkarak taşıyıcı hafif betonun sargı etkisinin, elastisite modülünün ve poisson oranının incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla Kayserinin Develi ilçesinden getirilen pomza agregasından 450 kg/m3 çimento dozajında, herbir çeşitten üçer adet olmak üzere toplam 48 adet hafif beton numuneleri üretilmiştir. 0.75, 1 ve 1.5 mm et kalınlığındaki saclar bu numunelerin içine yerleştirilerek ve dışına sarılarak düşey eksenli basınç deneyine tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the behavior of reinforced concrete elements realistically, it is important that stress-strain relationship of concrete be known accurately. It is well known that stress-strain curve of concrete is affected by many parameters and hence it is impossible to define a single curve acceptable for each situation. The stress-strain curve of concrete confined by transverse steel is quite different from that of unconfined concrete. Transverse reinforcement has two significant effects on the behavior: an increase in compressive strength and ductility. A number of experimental and theoretical studies have been carried out to determine the behavior of confined concrete under uniaxial compressive stress. However, it may be seen considerable differences between present experimental data and results of theoretical studies. The most important factor for this is the fact that the behavior of confined concrete is affected by many variables. Based on the previous knowledge, such effect on the confined light weight concrete is sought. This is done by producing specimen of 15x30 cm cylinders and embracing them with metal sheet to simulate the confinement effect. Besides the confinement effect, modulus of elasticity and Poisson ratio of light weight aggregate concrete are computed.For these purposes, a total of 48 specimens with a cement dosage of 450 kg/m3 are produced using a local light weight aggregate from Develi of Kayseri. Metal sheets of 0.75, 1.0 and 1.5 mm thickness are selected and the concrete specimens covered with these to reflect the confining transverse steel are subjected to uniaxial compressive loading.