Supraaortik damar darlıklarında kontrastlı boyun mra çıkarma görüntüleri, koronal ve aksiyel mıp rekonstrüksiyon görüntülerinin konvansiyonel anjiografi ile karşılaştırılması
Diagnosis of supra-aortic artery stenosis: comparison of magnetic resonance angiography imaging methods with conventional digital subtraction angiography
- Tez No: 522445
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUHTEŞEM AĞILDERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Supraaortik damar darlığı tanısında sıklıkla kullanılan kontrastlı boyun manyetik rezonans anjiografi (MRA) tetkiki farklı rekonstrüksiyon yöntemleri uygulanarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı supraaortik arterlerin (her iki subklavian arter, ana karotid arter, internal ve eksternal karotid arterler ile vertebral arterler) değerlendirilmesinde kontrastlı boyun MRA tetkikinin aksiyel multiplanar rekonstrüksiyon (MPR) ve koronal maximum intensity projection (MIP) rekonstrüksiyon yöntemleri ile çıkarma görüntülerinin doğruluklarını konvansiyonel dijital subtraksiyon anjiografi tetkiki ile karşılaştırarak araştırmaktır. Supraaortik damar darlığı şüphesi olan, yaşları 48 ile 83 arasında değişen, 3'ü kadın, 18'i erkek toplam 21 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tamamında önce kontrastlı boyun MRA tetkiki çıkarma görüntüleri, koronal MIP rekonstrüksiyon ve aksiyel MPR yöntemleri ile daha sonra konvansiyonel dijital subtraksiyon anjiografi tetkiki ile her iki subklavian arter, ana karotid arter, internal ve eksternal karotid arterler ile vertebral arterlerde toplam 333 segment değerlendirildi. Darlık saptanan segmentlerde stenoz derecesi NASCET kriterlerine göre (1-N/D)x100 formülü ile hesaplandı ve dar segmentler oklüzyon (%100), ciddi stenoz (%70-%99 arası), orta derecede stenoz (%30-%69 arası) ve hafif stenoz (%1-%29 arası) şeklinde derecelendirildi. Tüm hastalarda 1,5-T MRG cihazında faz dizilimli CP boyun sargısı ile entegre edilmiş CP vertebra sargısı kullanılarak IV kontrast madde verilmesinden sonra, care bolus tekniği uygulanarak fisp 3D sekansı (TR:4.47 ms, TE:1.54 ms, matrix: 192x512, acq:1, FA:25o) ile kaynak görüntüler alındı. MPR tekniği ile (slice gap:1.6, slice thickness:1.6 mm) aksiyel planda ve MIP tekniği ile koronal planlarda rekonstrüksiyonlar yapıldı. Hastaların tümünde, kontrast madde otomatik enjektör ile intravenöz yoldan 2 ml/sn hızla, 0.2 ml/kg dozunda verildi. Kontrastlı MRA tetkiki koronal MIP rekonstrüksiyon yöntemi ile 2'si ana karotid arterde, 3'ü internal karotid arterde, 2'si eksternal karotid arterde ve 2'si vertebral arterde olmak üzere 9 arterde total oklüzyon; 2'si ana karotid arterde, 8'i internal karotid arterde, 2'si eksternal karotid arterde, 1'i subklavian arterde ve 12'si vertebral arterde olmak üzere 25 arterde ciddi stenoz; 8'i ana karotid arterde, 23'ü internal karotid arterde, 15'i eksternal karotid arterde, 6'sı subklavian arterde ve 26'sı vertebral arterde olmak üzere toplam 78 arterde orta derecede stenoz; 28'i ana karotid arterde, 26'sı internal karotid arterde, 11'i eksternal karotid arterde, 23'ü subklavian arterde ve 4'ü vertebral arterde olmak üzere toplam 92 arterde hafif stenoz saptandı ve 129 segment normal olarak değerlendirildi. Aksiyel MPR yöntemi ile 2'si ana karotid arterde, 3'ü internal karotid arterde, 2'si eksternal karotid arterde ve 2'si vertebral arterde olmak üzere toplam 9 arterde total oklüzyon saptandı. Ana karotid arterlerde 1, internal karotid arterlerde 3, eksternal karotid arterlerde 1 ve vertebral arterlerde 3 adet olmak üzere 8 ciddi stenoz; ana karotid arterlerde 5, internal karotid arterlerde 13, eksternal karotid arterlerde 3, subklavian arterlerde 3 ve vertebral arterlerde 15 adet olmak üzere 39 orta derecede; ana karotid arterlerde 37, internal karotid arterlerde 31, eksternal karotid arterlerde 18, subklavian arterlerde 23 ve vertebral arterlerde 8 adet olmak üzere 117 hafif stenoz ve toplam 160 stenoz izlenmeyen segment saptandı. Çıkarma görüntülerinde ise 2'si ana karotid arterde, 3'ü internal karotid arterde, 2'si eksternal karotid arterde ve 6'sı vertebral arterde olmak üzere 13 arterde total oklüzyon; 5'i internal karotid arterde, 2'si eksternal karotid arterde, 1'i subklavian arterde ve 2'si vertebral arterde olmak üzere 10 arterde ciddi stenoz; 7'si ana karotid arterde, 13'ü internal karotid arterde, 9'u eksternal karotid arterde, 7'si subklavian arterde ve 22'si vertebral arterde olmak üzere toplam 58 arterde orta derecede stenoz; 31'i ana karotid arterde, 29'u internal karotid arterde, 13'ü eksternal karotid arterde, 20'si subklavian arterde ve 7'si vertebral arterde olmak üzere toplam 100 arterde hafif stenoz saptandı ve 152 segment normal olarak değerlendirildi. Bu değerler konvansiyonel DSA yöntemi ile karşılaştırıldığında kontrastlı boyun MRA tetkiki koronal MIP rekonstrüksiyon yönteminin sensitivitesi % 85, spesifitesi %75.6, doğruluğu % 81; aksiyel MPR yönteminin sensitivitesi % 68, spesifitesi % 92.4, doğruluğu % 76.6; çıkarma yönteminin sensitivitesi % 72, spesifitesi %82.6, doğruluğu % 75.9 olarak hesaplandı. Elde edilen değerler parametrik test varsayımlarını sağlayabildiği için kappa korelasyon analizi kullanıldı. Ölçümlerden elde edilen değişkenlerin kappa sayısına uygunluğu araştırıldı. İstatistiksel hesaplamalar sonucunda kappa değerleri koronal MIP rekonstrüksiyon yöntemi için 0.722; aksiyel MPR rekonstrüksiyon yöntemi için 0.653; subtraction görüntüleri için 0.653 olarak hesaplandı. Her 3 yöntem de konvansiyonel DSA yöntemi ile iyi korelasyon göstermekle birlikte, koronal MIP rekonstrüksiyon yönteminin diğer yöntemlere göre daha yüksek korelasyona sahip olduğu saptandı. Supraaortik damarlarda aterosklerotik darlığın değerlendirilmesinde kontrastlı MRA tetkiki günümüzde sık olarak kullanılmaktadır ve yapılan rekonstrüksiyon yöntemi tetkikin sensitivitesi ve doğruluğunu yüksek oranda etkilemektedir. Koronal MIP rekonstrüksiyon yöntemi, subtraction görüntüleri ve aksiyel MIP rekonstrüksiyon yöntemleri ile karşılaştırıldığında konvansiyonel DSA yöntemi ile daha iyi bir korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: The aim of this study was to compare conventional digital subtraction angiography (DSA) with the multi-planar reformation (MPR) and maximum intensity projection (MIP) reconstruction of servical magnetic resonance angiography (MRA) in terms of detecting supra-aortic artery stenoses. Methods: In the study, 21 patients who had underwent 3D MRA and conventional DSA were retrospectively assessed. Axial MPR, coronal MIP reconstruction and contrast enhanced 3D MRA subtraction images of a total of 333 artery segments were independently assessed by 2 separate radiologists. Conventional DSA results were accepted as gold standard results. The overall and individual Kappa values of all methods were calculated. Results: Results of the conventional DSA analysis indicated total occlusion in 9 (2.7%), severe stenosis in 16 (4.8%), moderate stenosis in 90 (27.1%), mild stenosis in 105 (31.5%) and no stenosis in 113 (33.9%) arteries. While the values of all methods were high which demonstrated strong relationships with the DSA method; the coronal MIP reconstruction method was found to be superior to other methods. The 3D MRA subtraction method did not yield better results in any of the individual comparisons. Conclusions: Our results indicate that the coronal MIP reconstruction method has higher correlation with conventional DSA results compared to the other two methods and may be used as an accurate first-line diagnostic method for supra-aortic artery stenoses.