Türkiye Saponaria L. (Caryophyllaceae) cinsi üzerinde taksonomik, morfolojik ve anatomik çalışmalar
Taxonomical, morphological and anatomical studies on genus Saponaria L. (Caryophyllaceae) in Turkey
- Tez No: 256466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma Türkiye Saponaria L. (Caryophyllaceae) cinsi üzerinde taksonomik, morfolojik ve anatomik çalışmaları kapsamaktadır. Saponaria cinsi dünya üzerindeki en zengin yayılışını 19 türle ülkemizde göstermektedir. Cins, 2 alt tür ve 1 varyetesi ile toplam 22 takson ile temsil edilmekte olup, bunlardan 9 tür, 1 alt tür ve 1 varyete endemiktir. Ülkemizde yayılış gösteren Saponaria taksonları; S. pumilio Boiss., S. glutinosa M.Bieb., S. pamphylica Boiss. & Heldr. (endemik), S. calabrica Guss., S. mesogitana Boiss., S. dalmasii Boissieu (endemik), S. officinalis L., S. orientalis L., S. viscosa C.A.Mey., S. syriaca Boiss. (endemik), S. tridentata Boiss., S. picta Boiss. (endemik), S. halophila Hedge & Hub.-Mor. (endemik), S. cerastoides Fisch. ex C.A.Mey., S. pinetorum Hedge var. pinetorum (endemik), S. pinetorum Hedge var. elatior Ekim & Hedge (endemik), S. kotschyi Boiss. (endemik), S. prostrata Willd. subsp. prostrata (endemik), S. prostrata Willd. subsp. anatolica Hedge (endemik), S. prostrata Willd. subsp. calvertii (Boiss.) Hedge, S. bargyliana Gomb., S. karapinarensis Vural & Adıgüzel (endemik) olarak sıralanmaktadır. Bu çalışmada Saponaria cinsine ait taksonlar 108 farklı lokaliteden toplanmıştır. Her lokaliteden alınan çok sayıda örnek üzerinde çalışılarak; taksonların betimleri ayrıntılı olarak belirlenmiş, bu betimlerin ışığında cins tayin anahtarı yeniden düzenlenmiş ve taksonomik problemleri tartışılmıştır. Ayrıca çalışma anatomik ve mikromorfolojik teknikler kullanılarak desteklenmiş ve cinsin bu özellikleri de ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists the taxonomical, morphological and anatomical works on the genus Saponaria L. (Caryophyllaceae) of Turkey. By 19 species, Saponaria genus illustrates its the widest spread over the wholl whorld in our country. Saponaria is being represented by its 2 subspecies, 1 variety and in total 22 taxon, from those 9 species, 1 subspecies and 1 variety are endemic. Spreading Saponaria taxons in our country are as in sequence; S. pumilio Boiss., S. glutinosa M.Bieb., S. pamphylica Boiss. & Heldr. (endemic), S. calabrica Guss., S. mesogitana Boiss., S. dalmasii Boissieu (endemic), S. officinalis L., S. orientalis L., S. viscosa C.A.Mey., S. syriaca Boiss. (endemic), S. tridentata Boiss., S. picta Boiss. (endemic), S. halophila Hedge & Hub.-Mor. (endemic), S. cerastoides Fisch. ex C.A.Mey., S. pinetorum Hedge var. pinetorum (endemic), S. pinetorum Hedge var. elatior Ekim & Hedge (endemic), S. kotschyi Boiss. (endemic), S. prostrata Willd. subsp. prostrata (endemic), S. prostrata Willd. subsp. anatolica Hedge (endemic), S. prostrata Willd. subsp. calvertii (Boiss.) Hedge, S. bargyliana Gomb., S. karapinarensis Vural & Adıgüzel (endemic). Taxons of Saponaria genus were collected from 108 different localities in content of this study. By studying on many samples taken from each locality taxon descriptions are defined in detail. With the aid of these descriptions, diagnostic key of the genus is reregulated and taxonomic problems are discussed. In addition, this study has been supported with anatomical and micromorphological techniques, also the properties of the genus has been arised.