İnşaat proje yatırımlarının değerlendirilmesinde analitik hiyerarşi (AHP) yönteminin kullanılması
Analytic hierarchy process method usage for evaluating construction investment projects
  1. Tez No: 256467
  2. Yazar: ÖMÜR TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi'nin inşaat sektöründe proje yatırımlarının değerlendirilmesi alanında uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla alışveriş merkezi, sosyal konut ve lüks konut yatırım projeleri alternatiflerinin bulunduğu bir uygulama ele alınmıştır. AHP yönteminin uygulanması için; finansal durum, satış ve pazarlama, konum, firmaya sağlayacağı katkı ana kriterleri ve ilişkili alt kriterler ile ikili karşılaştırma matrisleri oluşturulmuştur. Bu matrisler kullanılarak AHP çözümü yapılmış ve irdelenmiştir.Sonuç olarak AHP yönteminin inşaat sektöründeki yatırım amaçlı proje alternatiflerinin seçiminde kolaylıkla kullanılabileceği ve inşaat firmalarının karar verme organları için çok yönlü karar verme olanakları sağlayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, applicability of the multi criteria decision making tool Analytic Hierarchy Process method for evaluating investment projects in the construction sector has been examined. For this purpose, shopping centers, public housing and luxury housing project investment alternatives where an application has been taken. For the implementation of (AHP) method, financial situation, sales - marketing, location and contribution to company main criteria and related sub-criteria have been used for forming paired comparison matrix. AHP solution has been made using this matrix and the results have been examined.As a result, AHP method in the construction sector can be easily used in the selection of alternative investment projects and construction firms for their decision-making departments may provide multi-faceted decision-making opportunities have been identified.Keywords : Analytic hierarchy process method , multi criteria decision-making, evaluation of construction project investments