Docetaxel/adriamycin kemoterapisi alan göğüs kanserli hastalarda serum L-karnitin ve glutatyon S-transferaz düzeylerinin spektrofotometrik olarak incelenmesi
Spectrophotometric detection of serum L-carnitine and glutathione S-transferase activities on breast cancer patients whom got docetaxel/adriamycin chemotheraphy
  1. Tez No: 256465
  2. Yazar: DİLEK KAAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Docetaxel/Adriamycin kemoterapisi alan göğüs kanserli hastalarda serum L-karnitin ve Glutatyon S-transferaz düzeyleri spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Sağlıklı kişilerden (kontrol grubu) (n=24), ilaç tedavisine başlamamış olan meme kanseri tanısı konmuş hastalardan (n=24) ve aynı hastaların Docetaxel/Adriamycin kemoterapisi (n=24) almasından sonra alınan serum örneklerinde L-karnitin düzeyleri ve Glutatyon S-transferaz (GST) aktiviteleri spektrofotometrik olarak incelenmiştir. L-karnitin düzeylerinin incelenmesi sonucunda L-karnitin ortalama değerleri kontrol grubunda 38,38±10,25 µmol/L, tedavi öncesi hastalarda 47,31±24,79 µmol/L ve tedavi sonrası hastalarda 49,31±28,04 µmol/L olarak bulunmuştur. Genel GST substratı olan CDNB'ye karşı ortalama GST aktiviteleri incelendiğinde, serum GST aktivitesi kontrol grubunda 0,70±0,33 nmol/dk/mg, tedavi öncesi hastalarda 1,70±0,64 nmol/dk/mg ve tedavi sonrası hastalarda 1,58±0,58 nmol/dk/mg olarak, GST Pi izoenzim substratı etakrinik asit (EA)'e karşı ortalama serum GST aktiviteleri kontrol grubunda 5,52±2,88 nmol/dk/mg, tedavi öncesi hastalarda 4,10±2,05 nmol/dk/mg ve tedavi sonrası hastalarda 8,35±3,58 nmol/dk/mg olarak bulunmuştur. DCNB ve EPNP'nin substrat olarak kullanıldığı çalışma koşulları altında serumlarda GST aktivitesi gözlenmemiştir.Çalışmada elde edilen L-karnitin değerleri için, İki örnek t-testi ile yapılan gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalarda kontrol grubu - tedavi öncesi hastalar ve kontrol grubu - tedavi sonrası hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Bulunan CDNB'ye karşı total serum GST değerleri için, İki örnek t-test'e göre yapılan gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalarda kontrol grubu - tedavi öncesi hastalar ve kontrol grubu - tedavi sonrası hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmamış-tır (p > 0,05). Ayrıca serum GST Pi izoenzim karşılığı olan etakrinik asitin substrat ola-rak kullanıldığı GST aktivitesi değerleri için, İki örnek t-test'e göre yapılan gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalarda kontrol grubu - tedavi sonrası hastalar ve tedavi öncesi - tedavi sonrası hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Kontrol grubu ve tedavi öncesi hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05).Bu çalışma meme kanseri metabolizması ve meme kanseri tedavisinde kullanılan söz konusu ilaçların, L-karnitin'in rol aldığı metabolik yolların ve Glutatyon S-transferaz'ların katalizlediği detoksifikasyon mekanizmaları üzerine etkilerinin incelenmesine, kanser biyolojisi üzerine yapılan çalışmalara ve tedavi yöntemlerinin etkinliklerine dair noktaların ortaya çıkarılmasına önemli ölçüde katkıda bulunacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal is to determine serum L-carnitine and Glutathione S-transferase (GST) activities on breast cancer patients whom got Docetaxel/Adriamycin chemoteraphy. The blood samples were taken from healthy women (control group) (n=24), breast cancer patients before chemoteraphy (n=24) and the same patients after Docetaxel/Adriamycin chemoteraphy (n=24). The serum L-carnitine mean levels were found as 38,38±10,25 µmole/L, 47,31±24,79 µmole/L and 49,31±28,04 µmole/L for control group, patients before chemoteraphy and patients after chemoteraphy, respectively. Glutathione S-transferase activities were determined by using their general substrate CDNB, GST Mu isozyme substrate DCNB, GST Tau substrate EPNP and GST Pi substrate etachrinic acid (EA). GST mean activities in the serum which were found as 0,70±0,33 nmole/min/mg for control group, 1,70±0,64 nmole/min/mg for patients before chemoteraphy and 1,58±0,58 nmole/min/mg for patients after chemoteraphy by using CDNB as substrate. GST mean activities in the serum which were found as 5,52±2,88 nmole/min/mg for control group, 4,10±2,05 nmole/min/mg for patients before chemoteraphy and 8,35±3,58 nmole/min/mg for patients after chemoteraphy by using EA as substrate. Serum GST activities were not determined by using DCNB and EPNP as substrates.Paired Sample Test statistical analysis were used to compare calculated serum L-carnitine levels and GST activities. For the serum L-carnitine levels, the statistically significant differences were found for the comparison of control-patients before chemoteraphy groups (p 0,05).The statistically significant differences were found for the comparison of control and patients before chemoteraphy groups (p < 0,05), and for the comparison of control and patients after chemoteraphy groups (p < 0,05) for GST enzyme avtivities by using CDNB as substrate. The statistically significant difference was not found for the comparison of patients before chemoteraphy and patients after chemoteraphy groups (p > 0,05). On the other hand, statistically significant differences were found for the comparison of control and patients after chemoteraphy groups (p < 0,05), and for the comparison of patients before and patients after chemoteraphy groups (p < 0,05) for GST enzyme avtivities by using CDNB as substrate. The statistically significant difference was not found for the comparison of control and patients before chemoteraphy groups (p > 0,05).The study contributes to determine breast cancer metabolism and Docetaxel/Adriamycin chemoteraphy effect on serum L-carnitine levels and Glutathione S-transferase activities, have role in drug detoxification and cancer metabolisms. The study shows that the results can be used as an indicator of some significant theraphies and cancer metabolism studies on breast cancer biology.