Yalıtımlı silindirik model bir güneş havuzunun matematiksel modellemesi
A mathematical modeling of the insulated cylindrical model solar ponds
- Tez No: 256538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapay güneş havuzları 1.5-3 m arasında değişen derinliklerdeki tuzlu su havuzlarıdır. Bu güneş havuzları üç bölgeden oluşmaktadır. Bunlar; Üst konveksiyonlu, konveksiyonsuz ve alt konveksiyonlu bölgelerdir. Üst konveksiyonlu bölge, tatlı su tabakasından oluşmaktadır. Konveksiyonsuz bölge, aşağıya doğru artan yoğunluklarda tuzlu su içeren yalıtım bölgesidir. Alt konveksiyonlu bölge ise, en yoğun tuzlu su içeren ve güneşten gelen ışığı soğuran ve ısı enerjisi olarak depolayan bölgedir. Bu sistemlerde depolama bölgesindeki ısıyı uzun süre tutabilmek için sistemin ısı yalıtım metotları çok önemlidir. Bununla birlikte sistemlerin yan duvarlarının bir ısı yalıtım maddesi ile kaplanması ve sistemin ısı kayıplarının en aza indirilebilmesi sistemin performansı için önemlidir. Bu tez çalışmasında, sistemimizin 12 ay boyunca her ay için ısı kayıpları, Heat 2 programı kullanılarak modellenmiş ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak, sistemin yan duvar ve iç yalıtım bölgesindeki bir yıllık toplam ısı kaybı sırasıyla 1286.47 W ve 6163.34 W olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial solar ponds are saline water ponds that are about 1.5-3 m in depth and contain salty water in increasing intensity. Solar ponds are generally comprise of three zones. These are upper convective, non convective and bottom convective zones. Upper convective zone is composed of fresh water. Non convective zone is insulated zone which contains different density salty water that increase in downward, and bottom convective zone contains highly intensity solar water that stores and absorbs solar energy. In this system, heat insulation methods are very importmant to keep the heat in the storage zone for along time. Furthermore, coating of the side walls of the system with a heat insulation material and minimizing heat losses is important for the performance of this systems. In this thesis work, heat loss of our system for each month through 12 months have been analyzed and modeled by using the Heat 2 software. As a results, total heat loss in side walls and inner insulation zone of the system was found respectively 1286.47 W and 6163.34 W for a year