Boğaziçi'nin morfolojik yapısı bağlamında yürürlükteki imar planının irdelenmesi
The study of the current master plan of the bosphorus in terms of the relationships with morphology
- Tez No: 256578
- Danışmanlar: PROF. GÜLŞEN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Boğaziçi'nde morfolojik yapı ve plan ilişkisini kurmayı amaçlamaktadır. Bu ilişkinin kurulabilmesi amacıyla öncelikle ?morfoloji? kavramı anlaşılmaya çalışılmış ve kavramın bileşenlerinin Boğaziçi'ndeki temsilcileri incelenmiştir. Kavramsal inceleme morfoloji ekolleri, güncel yaklaşımlar ve morfolojik araştırma örnekleri içermektedir. Çalışma kapsamında Boğaziçi'ndeki morfolojik yapı bileşenleri sınıflandırılarak analiz edilmiş, birbirleriyle ilişkileri incelenmiş ve temsil gücü yüksek örnekler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bileşenler doku tipleri, parseller, karakter-alt bölgeler, bina tipleri, nirengiler ve yeşil alanları kapsamaktadır. Boğaziçi'nin morfolojik yapısı tanındıktan sonra, bölge için geçerli olan uygulama imar planı hükümlerinin morfolojiye etkileri tartışılmıştır. Burada plandan görsel örnekler, lejand hükümleri ve plan notları ele alınmıştır. Son olarak planın tartışılmasından hareketle, morfolojik yapıyı göz önünde bulunduran bir plan yaklaşımının nitelikleri konusunda öneriler sunulmuş, bu öneriler doğrultusunda hazırlanacak olan bir kentsel tasarım rehberinin temel özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the relationships between planning and morphology within the ?Bosphorus? territory. First of all, the study investigates the components of morphology in order to understand the levels of the relationships of the two subjects. After studying various theories about morphology, the morphological features of The Bosphorus are classified and the most powerful samples of the morphologic character are revealed. These features include, street patterns, plots, buildibg types, character-subregions, landmarks and green areas. Then, keeping the morphological resolution levels in mind, the master plan of The Bosphorus is investigated in terms of the remaining or potential effects of planning decisions on the morphological structure. Finally, the properties of a planning approach, in which morphological features are not underestimated are suggested and as a result of these suggestions, basic features of a possible design guide are mentioned.