Büyük ölçekli etkinliklerin kente girişi ve neoliberalizmin dönüşen mekanları: Formula 1 ve Akfırat örneği
Mega-events and the transforming spaces of neoliberalism: The example of Formula 1 and Akfirat
- Tez No: 256577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ÖKTEM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, dünyanın çeşitli metropollerinde, neoliberal piyasa koşullarında, büyük ölçekli etkinlikler yoluyla yaşanan kentsel dönüşüm süreçlerine ve bu süreçlerin kentsel mekân üzerindeki etkilerine bir örnek olarak büyük ölçekli etkinliklerin İstanbul'da yarattığı değişimleri ve ortaya çıkardığı sosyo-mekânsal dönüşümleri irdelemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, odak araştırma alanı olarak seçilen Akfırat'ın, Formula 1 etkinliği nedeniyle içinden geçmekte olduğu ekonomik, ekolojik ve mekânsal dönüşüm sürecinin incelenmesi çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to elaborate the changes in Istanbul that are brought about by the organization of mega-events in the city and the resulting socio-spatial transformations. These changes are evaluated within the framework of a more general trend lived under neoliberal economic conditions in various cities of the world, and as they are actualized through the organization of mega-events?a process having deep impacts on the urban space. In this context, the inquiry of the economic, ecological and spatial transformation processes that Akfırat goes through due to the organization of Formula 1 races makes the substance of this study.