Free vertical vibration analysis of timoshenko beam suspension bridges
  1. Tez No: 3686
  2. Yazar: İDİL KULUNK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KARAESMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET asma köprülerin timoshenko teorisine göre serbest düşey titreşimlerinin analizi KULUNK, İdil YUksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Asst. Prof. Dr. Engin KARAESMEN Haziran 1988, 86 sayfa. Hayashikawa ve Watanabe tarafından sunulan analiz yöntemi [15] kullanılarak Boğaziçi Asma köprüsünün serbest düşey titreşimi Timoshenko teorisine göre hesaplanmıştır. Yapının doğal frekansları ve mod şekilleri, yazar tarafından geliştirilen bir bilgisayar programıyla saptanmıştır. Sayısal sonuçlar farklı yöntemlere dayalı hesapların bulgularıyla karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Birden fazla aralıklı asma köprülerin değişik sınır şartlarında incelenmesi için bilgisayar programı genellemesi yapılmıştır. Tahliyenin çeşitli sınır şartları ve kulelerdeki çeşitli kablo bağlantıları için sayısal bir örnek çözüm verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Asma köprü, Timoshenko kirişi, Serbest düşey titreşim - XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FREE VERTICAL VIBRATION ANALYSIS OF TIMOSHENKO BEAM SUSPENSION BRIDGES KULUNK, Idil M.Sc. in Engineering Sciences Supervisor: Asst. Prof. Dr. Engin KARAESMEN June 1988, 86 pages. The analytical method represented by Hayashikawa and Wata- nabe [15] is used for the computations of the free vertical vibration of BOsphorus Bridge as a Timoshenko beam suspen sion bridge. The natural frequencies and mode shapes are determined by a computer program developed by the author. The numerical results are compared and discussed with the computations done elsewhere. The computer program is gene ralized for multispan suspension bridges with different bo undary conditions. A numerical example is also studied for different boundary conditions of stiffening girder and for different cable connections at the towers. Key Words ; Suspension bridge, Timoshenko beam, Free vertical vibration. - iii -